Wales

Hrad Conwy - waleská památka UNESCO

lis 17 2013

Na severu Walesu se nachází jeden z nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů této země – Conwy Castle neboli hrad Conwy. Je skvělým tipem na výlet, pokud se do Walesu chystáte, protože právě tady se odehrálo nemálo z historie. Navíc má hrad i jeho okolí stále kouzlo dob minulých.

Hrad se nachází ve stejnojmenném městě Conwy na severním pobřeží Walesu. Je tradiční kamennou pevností, kterou nechal na konci 13. století vybudovat král Edward I., aby potlačil povstání ve Walesu. Právě z toho důvodu stojí hrad hned u pobřeží, aby byla Edwardova flotila po ruce, kdyby nastaly komplikace. Stavba je ukázkou typické anglické architektury – je majestátní a obrovský, ale rozhodně ne zdobný, spíše chladný. I díky tomu má neopakovatelnou atmosféru anglických rytířských legend.

Hrad Conwy

Hrad Conwy - autor: Dbenbenn - commons.wikimedia.org

Hrad byl součástí širšího plánu, který zahrnoval i konstrukci opevněného města. Během dalších století hrál Conwy důležitou roli v několika válkách, například v anglické občanské válce v roce 1642, a přežil nemnohá obléhání. V 18. a 19. století si získal oblibu především malířů, kteří si cenili jeho kouzla a poselství historie.

Hrad i město Conwy jsou zapsány na seznamu chráněných památek UNESCO, které si tuto stavbu cení zejména jako jeden z nejvýznamnějších příkladů militaristické architektury pozdního 13. století. Historikové ho také popisují jako nejlépe zachovanou ukázku soukromých komnat šlechty ve Walesu i Anglii.

Vstupné vás vyjde přibližně na čtyři libry (dospělí zaplatí 4.6 liber, studenti a děti 4,1 libry a zvýhodněné rodinné vstupné stojí 13,3 libry). Otevřeno bývá po celý rok kromě svátků, otevírací hodiny se ale mění podle měsíců – je tedy dobré si tyto informace raději ověřit, než se tam vydáte.

Za návštěvu také stojí i městečko Conwy, které si zachovalo něco z minulých časů, má krásný přístav a je z něj překrásný pohled na hrad. Navíc krajina kolem něj působí jako z pohádky nebo dávných legend.