Spojené Státy Americké

Národní park Sequoia - říše obřích stromů

dub 25 2015

Národní park Sequoia (neboli Sequoia National Park) je jedním z nejnavštěvovanějších parků v USA a také parkem, který určitě stojí za to navštívit. Je totiž jedinečný. Ocitnete se v něm v úplně jiném světě, ve kterém si budete připadat jako drobeček oproti neuvěřitelně obrovským stromům.

Národní park Sequoia je známý sekvojci obrovskými, které patří mezi největší stromy na planetě. K tomu, abyste objali kmen jednoho ze sekvojců obrovských, musíte sehnat hned několik lidí a možná to ani nebude stačit. 

Park najdete na jihu Sierra Nevady. Sequoia je druhým národním parkem založeným v roce 1890 na území Spojených států hned po Yellowstonu. Na severu sousedí s dalším parkem, Kings Canyon, s nímž tvoří jeden správní celek. Rozmanitost parku Sequoia naznačuje i fakt, že mezi nejvýše a nejníže položenými místy je rozdíl až 4 000 metrů. Na území parku se totiž vypíná jeden z nejvyšších vrcholů Ameriky Mount Whitney o výšce 4 417 metrů nad mořem.

Sequoia park

návštěvník parku vs obří sekvojce - autor: Blkutter - commons.wikimedia.org

Nejvíce návštěvníků směřuje do Obřího lesa (Giant Forest), kde můžete spatřit rovnou pět z deseti největších stromů na světě. Jedničkou mezi nimi je takzvaný Generál Sherman, obr mezi obry. Sekvojových lesů je v národním parku Sequoia ale mnohem víc, zasahují i na území Kings Canyon.

Díky velkým rozdílům v nadmořské výšce však park nabízí různé typy krajiny, od nízko položených oblastí podhůří Ash Mountain s duby modrými po horské oblasti s především jehličnatými stromy a medvědy. Sekvojce najdete právě ve výše položených místech parku, zhruba v nadmořské výšce mezi 1700 a 2700 metry nad mořem.

Většinu území parku Sequoia (až 84 %) však tvoří divočina, kam se s autem nedostanete. Musíte po svých. Je protkaná pěšími cestami a treky, které vám nabídnou nádhernou podívanou vysokohorské krajiny.

Kromě návštěvy Obřího lesa si určitě nenechte ujít zdejší atrakce jako Tunnel Log (sekvojec, kterým můžete projet autem), Crescent Meadow (krásná louka lemovaná sekvojci) nebo také Crystal Cave (jediná přístupná jeskyně v parku).