Spojené Státy Americké

Brooklynský most

bře 22 2015

Brooklynský most bezesporu patří k neodmyslitelným symbolům New Yorku stejně jako socha Svobody. Je jedním z nejstarších visutých mostů v Americe a prvním visutým mostem na ocelových lanech na světě. Za jeho vznikem stojí velice zajímavý osudový příběh.

Brooklynský most spojuje dvě newyorské městské části – notoricky známý a rušný Manhattan a klidnější Brooklyn. Klene se přes řeku East River a měří necelého půl kilometru. Prvenství má ještě jedno – ve své době patřily jeho mostní věže k nejvyšším stavbám na světě, teď už je samozřejmě mnohonásobně převyšují nedaleké manhattanské mrakodrapy.

Brooklynsky most

Brooklynský most a jeho slavné věže - autor: Andrés Nieto Porras - commons.wikimedia.org

Příběh stojící za výstavbou Brooklynského mostu rozhodně stojí za to vyprávět. Po dlouhé roky se zdálo, jako by budoucí stavba spojující dvě části New Yorku byla prokletá. Jeho architekt, John Roebling, měl vizi, jak překlenout řeku East River a dlouhých patnáct let se snažil svůj návrh prosadit. Mělo se jednat o jeho vrcholné dílo, o stavbu, kterou si v té době nikdo nedokázal představit. Věže mostu měly být nejvyšší na světě a nést takovou hmotnost, že se při takovém čísle lidem jen zamotala hlava.

Když se pak po tolika letech konečně začalo stavět, Roebling se nešťastnou náhodou zranil a dostal infekci, která se mu stala osudnou. Stavby se poté zhostil jeho syn Washington a manželka Emily, která na vše dohlížela, studovala kvůli snu svého muže na vlastní pěst taje fyziky a konstrukce a byla také pozorovatelkou dění okolo stavby.

Stavba Brooklynského mostu byla v té době jednou z nejnebezpečnějších prací vůbec a vyžádala si životy několika dělníků. Navíc když byl v roce 1883 most otevřen veřejnosti, vypukla davová panika, když se most zhoupl a lidé byli přesvědčení, že se celá mohutná konstrukce zřítí. Při zběsilém úprku bylo ušlapáno několik lidí k smrti. Veřejnost pak byla znovu uklidněna, když se po mostě na ukázku jeho pevnosti a stability prošlo 21 slonů z cirkusu.

Ačkoli má Brooklynský most neboli Brooklyn Bridge poněkud temnou minulost, dnes patří k nejobdivovanějším místům v New Yorku. Určitě si ho nenechte ujít, díky němu se vám otevřou úžasné pohledy na New York a garantujeme vám, že vám dá nejspíš pořádnou práci přestat fotit.