Spojené Státy Americké

Socha svobody - symbol Ameriky

úno 25 2015

Kdo by neznal slavnou Sochu svobody, jeden ze symbolů New Yorku či rovnou celé Ameriky? Tato proslulá socha, v angličtině Statue of Liberty, se nachází na ostrůvku Liberty Island jen kousek od nejznámější z amerických metropolí, New Yorku.

Socha svobody patří k nejznámějším sochám na světě. Samotná postava držící pochodeň měří 46 metrů a pod ní ještě stojí 47 metrů vysoký podstavec. Jen pro představu o její velikosti porovnejte svůj ukazováček s jejím, který měří 2,4 metru. Celá socha váží přes 200 tun.

Tento dar od Francouzů zde stojí už od října roku 1886. V roce 1984 byla Socha svobody zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Socha má známou korunu se sedmi paprsky, které symbolizují sedm moří a sedm kontinentů, kam má směřovat svoboda, kterou celé dílo představuje. Symbolů však Socha svobody skrývá mnohem víc – pochodeň značí pokrok a kniha, kterou postava drží v druhé ruce, je Deklarací nezávislosti.

socha svobody

Socha svobody - volné dílo - commons.wikimedia.org

Autory sochy jsou Gustave Eiffel (ano, ten Eiffel, který stojí za Eiffelovou věží v Paříži) a sochař Fréderic Auguste Bartholdi. Inspirovali se římskou bohyní svobody Libertas. Do Ameriky ji nechali dopravit rozloženou na 350 dílů.

Socha je pokrytá tenkou vrstvou mědi, ale dnes má nazelenalou barvu následkem působení přírodních živlů. Pochodeň však zelená není, je zlatá, protože je pokrytá pravým, 24karátovým zlatem.

K Soše svobody se můžete vypravit trajektem, který vyplouvá z Battery Parku na Manhattanu každý den. Trajekt stojí 12 euro pro dospělé. Pokud vám ale stačí vidět sochu z dálky, sedněte na trajekt, který míří také z Battery Parku na Staten Island a je zadarmo. Počítejte ale s tím, že zejména v turistické sezóně je fronta na trajekt opravdu dlouhá.

Vstupenky na Sochu svobody doporučujeme koupit s dostatečným, několikaměsíčním předstihem – vstupenky se totiž rychle vyprodají. Nejlepší je zvolit vstupenku Reserve with Crown Ticket, se kterou se dostanete až do koruny, tedy nejvýš jak je to možné. Zaplatíte za to 21 dolarů, senioři 17 dolarů a děti do 12 let 12 dolarů. Děti mladší než 4 roky mají vstup zdarma.

Socha svobody je také zahrnuta v ceně výhodného The New York Pass, který se vám vyplatí, když se chystáte navštívit nejznámější zdejší atrakce.