Spojené Státy Americké

Yosemite - jeden z nejkrásnějších parků v USA

úno 24 2015

Jedním z nejkrásnějších národních parků ve Spojených státech amerických je beze sporu Yosemite. Yosemitský národní park naleznete v prosluněném státě Kalifornie v sousedství dalšího překrásného parku Sequioa, který je známý svými gigantickými stromy. Máte tedy skvělou příležitost prohlédnout si tyto dva americké skvosty naráz.

Yosemite je nádherná rozsáhlá oblast známá svou přírodní rozmanitostí a dech beroucí krásou, kterou každý rok navštíví okolo čtyř milionů návštěvníků. Byla to vůbec první chráněná oblast v Americe, a to od roku 1864, o což se zasloužil sám prezident Lincoln. To dalo podnět ke vzniku prvního národního parku na světě, Yellowstone v roce 1872. Yosemitský národní park vznikl v roce 1890 a od roku 1984 je zapsán na seznamu UNESCO.

Yosemite Valley

Jeden z vodopádů v Yosemite Valley - autor: Smtunli - commons.wikimedia.org

Největší atrakcí parku Yosemite je maličké Yosemitské údolí (Yosemite Valley), ale byla by škoda zastavit se pouze tady. Toto malé údolí je vklíněné mezi téměř kilometr vysokými žulovými skalami, z nichž se k zemi snáší několik vodopádů. Bohužel ale v hlavní turistické sezoně počítejte s obrovským náporem návštěvníků, což trochu kazí dojem z tohoto nádherného místa.

V Yosemite se naštěstí najde spousta jiných přírodních krás, kde si scenérii můžete v klidu vychutnat. Oblíbená je kolmá stěna El Captain, což je nejvyšší žulový monolit na světě a také ráj pro horolezce. Pak je tu hora Half Dome vysoká 2695 metrů, jejíž charakteristický tvar formoval ledovec. Výstup na její vrchol zajišťuje nejoblíbenější stezka z celého parku, tedy z celkově 1260 kilometrů pěších tras. Pozor, rozhodně není nejsnadnější, čeká vás hodně stoupání třeba i kolem vodopádů i šplhání po skalách. Takzvaný Tunnel View zase patří k nejfotografovanějším místům v parku a Glacier Point vás odmění dalším z úžasných výhledů na Yosemite z výšky 980 metrů.

Park je protkaný několika sty kilometrů silnic, takže se zde můžete bez obav pohybovat autem. Můžete ale také využít autobus, takzvaný shuttle bus, který jezdí po Yosemite zdarma, a to denně každých 10 až 20 minut od dopoledne do večera. Zelená, fialová a oranžová linka vás zavezou k těm nejžádanějším místům.