Spojené Státy Americké

Glass Beach - unikátní pláž v Kalifornii

bře 18 2014

Glass Beach v americkém národním parku MacKerrichr State Park poblíž města Fort Bragg v Kalifornii je bezesporu jednou z nejzajímavějších pláží na světě. Tahle nádherná podívaná však není přírodní původu, jak by si někdo mohl myslet, ale překvapivě vznikla následkem lidského chybování.

Na počátku 20. století vyhazovali obyvatelé Fort Bragg odpad z útesů právě na místo, kde se dnes nachází Glass Beach. Nejednalo se pouze o odpadky z domácnosti, ale také o všelijaké nepotřebné předměty včetně vraků aut a mimo jiné i spoustu skla. Od roku 1949 se tato oblast stala skládkou, roku 1967 se ji však vedení města rozhodlo zavřít. Během následujících let se ze skládky stala překrásná pláž.

Vlny, které neustále omývaly pobřeží, totiž tuto oblast „vyčistily" od všech odpadků a z různě barevného skla se za roky přírodního působení vytvořily oblázky hrající všemi odstíny. Jsou malé i větší, oblé a hladké. A právě ty dnes tvoří povrch Glass Beach.

Glass Beach

Krásné oblázky ze skla na Glass Beach - autor: Jason Popesku - commons.wikimedia.org

V okolí Fort Bragg najdete tři takové pláže (říká se jim jednoduše Glass Beach jedna, dva tři). Ke dvěma z nich se dostanete z města po vyšlapaných cestičkách. Připravte se také na trochu toho slézání z útesů. Na třetí se lze dostat jen přes vodu, nachází se na jih od prvních dvou.

V roce 1998 se vlastník pozemku rozhodl, že Glass Beach by měla patřit veřejnosti, a tak začal pětiletý proces čištění pláže a následného prodeje oblasti státu. Glass Beach byla poté v říjnu roku 2002 připojena k MacKerricher State Park.

Dnes patří Glass Beach k jedněm z nejunikátnějších pláží světa a přitahuje k sobě pozornost turistů, kterými je hojně navštěvovaná. Ačkoli to svádí, sbírání skleněných oblázků je zakázáno (ačkoli na okolních plážích je možné na nějaké taky narazit). Mnozí turisté toto nařízení samozřejmě ignorují, a tak krásné oblázky z pláže pomalu mizí, město ale přemýšlí o tom, že nějaké nové sklo dodalo. Každoročně se tu také koná Glass Festival, na kterém umělci představují své výtvory ze skla.