Spojené Státy Americké

Space Needle - symbol Seattlu

úno 22 2014

Jednou z největších atrakcí na severozápadním pobřeží Spojených států je moderní stavba Space Needle v Seattlu. Je to nejen vyhlídková věž a turistická atrakce, ale také symbol města a místo setkávání.

Space Needle v překladu znamená Vesmírná jehla, což je velmi trefné pojmenování. Stavba totiž opravdu připomíná jehlu, navíc s něčím, co vypadá jako létající talíř. Na své si tedy přijdou zejména milovníci moderní architektury, ale i ti, kteří se na svět (v tomhle případě velkoměsto Seattle) rádi dívají z ptačí perspektivy.

Space Needle

Space Needle za úsvitu - autor: Joe Mabel - commons.wikimedia.org

Věž byla postavena v centru města v roce 1962 u příležitosti konání Světové výstavy, což přilákalo více než dva miliony návštěvníků. Měří 184 metrů, na šířku má 42 metrů a váží přibližně 9 550 tun. Na různé přírodní katastrofy je velmi dobře vybavená – má 25 hromosvodů a je zkonstruovaná tak, aby odolala zemětřesení o síle 9,1 Richterovy stupnice a silnému větru o rychlosti až 89 metrů za sekundu. Za návrhy stojí dva architekti Edward E. Carlson a John Graham, Jr.

Ve výšce 160 metrů se nachází vyhlídková plošina a obchod se suvenýry. O deset metrů níže je oblíbená rotující restaurace SkyCity, z které je při dobré večeři úžasný výhled na město. Z vyhlídkové plošiny lze vidět nejen celý Seattle, ale také Kaskádové pohoří, Mount Rainier, Mount Baker, záliv Elliott a okolní ostrovy.

Na vrchol můžete vyjet výtahy, které se pohybují rychlostí 4 a půl metru a sekundu, čili za 41 sekund jste nahoře. Během větrných dní se rychlost výtahu může snížit až na 2,2 metrů za sekundu. Pravděpodobně si ale budete muset vystát dlouhou frontu, protože o výhled je velký zájem.

Restaurace SkyCity nahradila původní dvě, které stály na jejím místě a byly zavřeny v roce 2000. SkyCity nabízí ty nejlepší lahůdky z místní kuchyně a navíc rotuje – během čtyřiceti sedmi minut se kompletně otočí kolem své osy.

A kolik vás bude vyhlídka z věže stát? K zakoupení jsou různé typy lístků podle vašich preferencí. Ten klasický stojí 11 dolarů.