Spojené Státy Americké

Yellowstonský národní park

lis 21 2013

Mnozí z nás znají slavný Yellowstonský národní park jen z filmů nebo jako domov Médi Bédi. Pokud se ho ale rozhodnete navštívit, zjistíte, že toho nabízí mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pojďme si o jednom z nejznámějších amerických národních parků říct víc.

Yellowstonský národní park se nachází na území tří amerických států – největší část území ve Wyomingu, menší pak v Montaně a Idahu. Jeho historie sahá do roku 1872, kdy byl vyhlášen a schválen prezidentem Ulyssem s. Grantem. Je vůbec prvním a tudíž nejstarším národním parkem na světě. Pověstný je především pro svou divokou krásnou krajinu, rozmanitou faunu i flóru a také přírodní úkazy jako například gejzír Old Faithful, který je beze sporu velmi oblíbenou atrakcí.

Yellowstone - Old Faithful

Gejzír Old Faithful v Yellowstonském parku - autor: Daniel Mayer - commons.wikimedia.org

Málokdo dnes ví, že území Yellowstonského parku bylo obýváno domorodými Američany už před více než jedenácti tisíci lety. První organizovaná expedice do této oblasti byla vyslána až v polovině 19. století. Dnes je pod správou instituce National Park Sevice, která chrání jak samotný park, ale i jeho přírodní a kulturní dědictví.

Park se rozkládá na území 8980 kilometrů čtverečních a kromě četných lesů tu narazíte také na jezera, kaňony, pohoří různé výšky a řeky. Většinu parku pokrývají horniny vzniklé z vulkanických erupcí. Zdejší takřka nedotčený ekosystém, který se nazývá Velký Yellowstonský, patří mezi ty největší zbývající. Žije tu obrovský počet různých živočišných druhů – ptáků, ryb, savců i plazů, mezi nimi jsou i druhy ohrožené. Mezi nejznámějšího a také nejobávanějšího obyvatele parku patří medvěd Grizzly. Největším problémem Yellowstonského parku jsou bohužel četné požáry, jeden z nich dokonce v roce 1988 zničil téměř třetinu parku.

Park nabízí tak trochu něco pro každého, poskytuje množství rekreačních i turistických možností, atrakcí a lákadel. Kromě klasické pěší turistiky tu můžete kempovat, rybařit, projet se na loďkách, podniknout okružní prohlídku či se svézt na sněžných skútrech nebo koních. A to samozřejmě jen výčet toho nejtypičtějšího. V Yellowstonu se zkrátka nudit nebudete.