Spojené Státy Americké

Grand Canyon

kvě 20 2013

Grand Canyon v severní Arizoně je téměř povinností pro turisty mířící do Ameriky. Koneckonců, kdo by se nechtěl podívat do kaňonu, který hraje specifickými barvami a vytváří nádherné přírodní scenerie?

Grand Canyon je určitě nejznámější kaňon na světě, řadí se také mezi ty největší. Je součástí národního parku stejného jména, který je také jedním z prvních parků v USA. Jeho nynější podobu má na svědomí řeka Colorado, která miliony let hloubila a tvořila kaňon. Je dlouhý přes 440 kilometrů a šířka se pohybuje od půl do 29-ti kilometrů. Nejhlubší bod je v tisíci šet seti metrech. Proporce Grand Canyonu jsou tedy přímo obří. Jeho podoba se však působením různých přírodních jevů neustále mění.

Grand Canyon

Grand Canyon - autor: Tobias Alt - commons.wikimedia.org

Grand Canyon je zajímavý i z hlediska geologie. Samotný kaňon je podle geologů asi 5 až 6 milionů let starý a je nejzachovalejším útvarem ke studiu geologie na celé planetě. Vrstva na dně je podle výzkumu stará neuvěřitelné dvě miliardy let, horní vrstva má kolem dvě stě milionů let. V průřezu vrstev lze také rozpoznat vlivy klimatických změn a také sopečné aktivity. Grand Canyon je tedy něco jako unikátní historická kronika.

Mimo vědecké účely slouží Grand Canyon i dalším aktivitám. Třeba pěší turistice – dno kaňonu si můžete projít pěšky nebo si ho projet na hřbetě muly či na lodi. Pokud však chcete absolvovat cestu pěšky dolů k řece, vězte, že je to túra určená jen pro zdatné turisty a kvůli vysokým teplotám není příliš doporučovaná.

Grand Canyon je turisty hojně navštěvovaný, jejich průměrný počet za rok se vyšplhá až na číslo přesahující pět milionů lidí, přičemž asi 80% z nich pochází z USA. Kaňon však není pro ty, kteří neradi poslouchají bezpečnostní nařízení. Každoročně tu dojde k několika úmrtím, ať už jako následek pádu, přehřátí, dehydratace, utonutí či jiným nešťastným událostem. Proto dodržujte bezpečnostní pokyny a dbejte na pitný režim.