Spojené Státy Americké

Pátá Avenue – nejdražší ulice na světě

kvě 11 2013

Pátá Avenue v New York City je symbolem luxusu a přepychu. Najdete zde totiž jen ty nejvybranější obchody, které nabízejí jen ty nejvybranější produkty. Exkluzivita celého místa se samozřejmě podepisuje na cenovkách některých produktů.

Ulice se rozprostírá v centru Manhattanu. Táhne se po celém ostrově, od jeho jižního konce k tomu severnímu. Část s luxusními obchody najdete mezi 34. až 59. ulicí. Ptáte se, proč je tato lokalita tak vyhledávaná? Důvod je jednoduchý. Je zde totiž mnoho nádherných historických a dalších důležitých budov, Pátá Avenue se navíc vine okolo Central Parku.


Kromě obchodů zde najdete i veřejnou knihovnu, katedrálu svatého Patrika, známý Rockefeller Center, kde najdete hned několik obchodních budov, nebo celosvětově proslavené muzeum moderního umění Guggenheimovo muzeum. To mimochodem stojí bez pochyb za návštěvu, uvidíte zde díla takových géniů, jako jsou van Gogh, Manet nebo Gauguin.

320px-5th Avenue - Guggenheim

Guggenheimovo muzeum na Páté Avenue. Zdroj Wikimedia Commons.


A co zde najdete za obchody? Své pobočky zde má více jak stovka značka. Mezi ty nejznámější patří například Apple, Armani, Bulgari, Dolce & Gabbana, Gucci, Lacoste, Prada, Vuitton, Zara a spousta dalších. Některé obchody jsou tak exkluzivní, že vás nepustí dovnitř, pokud na sobě nebudete mít příhodné oblečení (tedy společenský oblek nebo kostým).


Zajímavostí je, že Pátá Avenue byla nejdražší ulicí na světě, tedy aspoň co se týče výší nájemného. Každý rok je totiž vydán žebříček se seznamem těchto ulic a až do nedávna byla Fifth Avenue na prvním místě. Na vrchol se totiž prodrala hongkongská Causeway Bay. Trojici momentálně uzavírá další slavná ulice, a to pařížská Champs-Elysées. Na podobnou ulici narazíte i v další evropské metropoli, konkrétně v Londýně. Známá Oxford Street, která protíná Regent Street (kde najdete mnoho dalších obchodů), je adresou asi nejslavnějšího obchodního domu – Harrods.