Spojené Státy Americké

Central Park - džungle uprostřed velkoměsta

kvě 07 2013

Každé velkoměsto má svůj park, kam si obyvatelé chodí odpočinout od civilizace a jejího stále víc uspěchaného tempa. Možná nejznámějším parkem světa je Central Park v New Yorku, a to nejen díky mnoha hollywoodským filmům, ve kterých se objevil.

Central Park z ptačí perspektivy působí tak trochu jako pěst na oko. Je to obrovský zelený obdélník připomínající džungli v kontrastu s betonem a mrakodrapy New Yorku. Tenhle městský park má rozlohu zhruba osm set metrů krát čtyři kilometry, což je přibližně 3,40 kilometrů čtverečních. Pro veřejnost byl otevřen už v roce 1859 poté, co byla vyhlášena architektonická soutěž a vítězný návrh Fredericka Lawa Olmsteda a Calverta Vauxe byl realizován. Později, konkrétně v roce 1863, se Central Park stal zaslouženě národní historickou památkou.

Central Park

Central Park - autor: Ed Yourdon - commons.wikimedia.org

Málokoho asi překvapí, že je to největší městský park v USA. Ročně ho prý navštíví okolo 25 milionů návštěvníků, což je neuvěřitelné číslo. Není se ale čemu divit, Central Park totiž není jen obyčejné zelené prostranství s cestičkami. Pro turisty je to samozřejmě jeden ze symbolů New Yorku a pro obyvatele města je park především místem, kde trávit volný čas. A způsobů, jak se v Central Parku zabavit, je celá řada.

Jsou tu jezírka, bruslařské stadiony, přirozené prostředí některých živočišných druhů, hřiště, zoo, cyklostezka, běžecké trasy... Vlastně se v Central Parku ani nemůžete nudit. Kromě bohatého sportovního či relaxačního vyžití tu třeba můžete pozorovat ptáky (v parku je pro to speciálně vyhrazená část s názvem The Ramble), projet se na loďce či v kočáru taženém koňmi, navštívit divadlo či zoo, slaňovat po skalách nebo si zajít na kolotoč. Co se týče kultury, té tu taky není zrovna málo – kromě stálých památek ve formě soch a památníků významným osobnostem si tu můžete užít koncerty různých žánrů hudby, festivaly, taneční a divadelní vystoupení, čtení poezie a mnohé další.