Švýcarsko

Čtyři údolí - nejlepší lyžování v Evropě

led 17 2015

Přemýšlíte, kam letos zavítat na lyže a naše hory už máte proježděné křížem krážem? Co takhle navštívit jedny z nejvyhlášenějších lyžařských středisek s názvem Čtyři údolí ve Švýcarsku?

Čtyři údolí ocení zejména příznivci vysokohorského lyžování. Sjezdovky na zdejších třítisícovkách jsou bezchybně upravené, o sníh tu samozřejmě není nouze, pro zájemce je tu také trocha toho adrenalinu. Lyžovat můžete po modrých, červených i černých tratích, ale také po vyboulených neupravených tratích či freeridových trasách. Navíc kromě samotného lyžování můžete obdivovat překrásné panorama – všude kolem vás se tyčí alpské vrcholy a na dohled je i Mt. Blanc. To vše a mnohem víc vás čeká ve Čtyřech údolích (neboli Quatre Vallées), což je vlastně několik propojených lyžařských středisek ve Valais.

Mont Fort

Překrásné panorama ledovce Mont Fort - autor: Roland Zumbühl - commons.wikimedia.org

Ve Čtyřech údolích se nachází celkem přes čtyři stovky kilometrů sjezdovek všech různých typů a obtížností. Celý týden vám tedy nestačí na to, abyste je všechny vyzkoušeli.
Zvlášť oblíbený je ledovec Mont Fort, na jehož vrchol vyváží lyžaře kabinová lanovka o kapacitě dvě stě lidí. Z výšky 3300 metrů si užijete opravdu dech beroucí výhled na takové velikány jako Mont Blanc, Jungfrau nebo Matterhorn. Na výběr pak máte ze dvou tratí, přičemž ta ke stanici Tortin je dlouhá a náročná. Než se spustíte dolů, můžete posedět ve zdejší restauraci.

Dalším ze Čtyř údolí je Verbier, což je nejznámější a také největší lyžařské středisko v této oblasti. Nabídne vám spoustu různých tratí, ale také zábavu v podobě luxusních hotelů, barů a diskoték. Rády sem zavítají mnohé celebrity, tak třeba někoho známého i potkáte.

Dále Čtyři údolí tvoří vysokohorská moderní střediska Thyon a Siviez, z nichž druhé jmenované patří mezi levnější variantu a už není tak luxusní jako předtím zmíněné.

Můžete si koupit skipasy, které platí pro celou oblast Čtyř jezer (vyjdou vás zhruba na 66 SF denně nebo 343 SF za šest dní) nebo jen pro určitou oblast (ty pak vyjdou levněji). Lze zakoupit zlevněné skipasy pro rodiny s dětmi nebo pro skupiny. Děti do šesti let většinou nic neplatí.