Švýcarsko

Basilej

dub 01 2013

Švýcarsko je nesmírně zajímavá země. Kromě toho, že je hrdá na svou neutralitu, se jedná o zemi, která je na absolutním vrcholu, co se týče kvality života a bohatství. Pojďme se blíže podívat na město Basilej.


Basilej leží na severozápadě Švýcarska, prakticky hned u hranic s Francií a Německem. Z Čech se sem nejlépe dostanete po německých dálnicích, které jsou zcela bez poplatku. Po cestě se můžete zastavit u Bodamského jezera. Například města Friedrichshafen, kde se vyráběly obří vzducholodě, nebo Kostnice, kde byl upálen mistr Jan Hus, stojí bezpochyby za návštěvu. Cesta z Prahy do Basileje trvá zhruba sedm hodin.


Basilej má 165 000 obyvatel. Kromě mezinárodního letiště zde najdete i obrovský přístav, největší ve Švýcarsku, městem totiž protéká řeka Rýn. Toto město má nesmírně zajímavou historii. Bylo založeno Římany v roce 44 před naším letopočtem. Po delším čase ale padlo do rukou germánských kmenů. V desátém století jej zase zničily nájezdů Maďarů. Basilej byla v průběhu času významným centrem pro katolickou církev. Bylo zde biskupství, konal se zde i koncil.


Basilej je i dnes centrem kongresů a setkání – konají se ale již hlavně na úrovni obchodní. Může za to výhodná poloha – blízkost hranic dvou evropských velmocí a renomé švýcarského státu je k tomu přímo ideální.


Pokud se budete toulat po městě, jistě narazíte na nějakou baziliščí fontánu. Jedna se nachází přímo před hlavním nádražím. Koneckonců – jméno tohoto mytického ještěra je znát i v názvu města. Za návštěvu také stojí brána Spalentor, která pochází ze čtrnáctého století.

440px-Basel cityhall

Radnice v Basileji. Autor snímku Traroth - Wikimedia Commons


Basilej se může pochlubit velkým množstvím kulturních památek. Údajně je ve městě přes čtyřicet muzeí. Mezi ty nejlepší patří Umělecké muzeum, Muzeum kultur, Muzeum papíru nebo Přírodovědné muzeum. Nádherná je i místní zoologická zahrada. Ta je v podstatě největší ve Švýcarsku. Jedná se o jednu z nejznámějších a nejuznávanějších zoologických zahrad na světě. Najdete zde téměř sedm tisíc zvířat, všech druhů a poddruhů. Zahrada je obzvlášť uznávaná na poli odchovu ohrožených druhů a jejich dalšího rozmnožování.


Basilej je nádherné švýcarské město, a pokud si chcete udělat výlet do Helvécie, určitě musíte zajet i sem.