Srbsko

Češi v Srbsku IV.

úno 05 2016

Ve čtvrtém díle o Češích v Srbsku vám představíme srbské město Vršac, které se nachází v srbské Vojvodině nedaleko hranic s Rumunskem. Vršac je středně velké město, které při posledním sčítání lidu mělo 35 701 obyvatel.


Poloha města Vršac
Vršac se nachází nedaleko hranic s Rumunskem, do Rumunska je to z Vršac zhruba kolem 15 kilometrů. Město se nachází na silničním tahu mezi srbským Bělehradem a rumunským Aradem. Železniční spojení má Vršac s hlavními srbskými městy a Rumunskem. Vršac se rozkládá v rovinaté krajině, která se na východě města postupně mění na kopcovitou krajinu, protože zde začíná tzv. Vršacka planina, která se táhne až k rumunským hranicím.

DSC05705

Vršac foto Černý tulipán


Památky města
Mezi největší památky města patří velká katolická katedrála, která je jednou z největších srbských kostelů. Katolická katedrála byla postavena v letech 1860 až 1863. Jedná se o neogotickou stavbu, která je hlavní dominantou města. Kostel byl zasvěcen svatému Gerardovi. Uvnitř katedrály jsou tři lodě se třemi oltáři. Hlavní oltář byl pak roku 1863 vymalován Karlem Geigerem, což byl profesor Akademie krásných umění ve Vídni. Dalším historickým symbolem města je hrad z poloviny 15. století, který stojí na 399 metrů vysokém kopci. V minulosti byl hrad využíván jako vojenské opevnění proti osmanským Turkům. Kromě katolické katedrály je ještě ve městě Srbský pravoslavný kostel z roku 1728 a Rumunský pravoslavný kostel z roku 1912.


Vinice a vinohrady
Kolem města Vršac se vinou nádherné vinohrady, které však na první dojem působí daleko divočejším dojmem než na Jižní Moravě nebo v Rakousku. Zdejší podnebí však vínu přeje a okoštovat místní odrůdy určitě stojí za to. Mezi nejznámější místní odrůdy lze zařadit červené Vržole, bílé Vržole a odrůdu Bermetto.

DSC05713

Česká beseda Vršac foto Černý tulipán


Česká beseda ve Vršac
Jelikož žijí ve městě Češi, nemůže zde také chybět Česká beseda. Česká beseda sídlí na ulici Sterijina 19, která se nachází nedaleko centra města. Česká beseda ve Vršac pořádá během roku především koncerty české hudby, přednášky a výstavy. Česká beseda rovněž udržuje zahraniční kontakty s kulturními spolky v Rumunsku a v České republice.