Španělsko

Sevillská katedrála

čen 05 2015

Mezi nejkrásnější a nejpůvabnější stavby Španělska patří sevillská katedrála, která je chloubou města i celého regionu. Sevillská katedrála je totiž třetí největší katedrálou na světě.


Katedrála na místě mešity
Sevillská katedrála byla postavena na místě mešity, která byla v Seville vybudována již na konci 12. století. Z bývalé mešity zbyla například impozantní zvonice, která se jmenuje La Giralda a je dodnes součástí nádherného křesťanského svatostánku. Křesťanská katedrála se začala stavět na začátku 15. století a celá obrovská a monumentální stavba trvala více než sto let. Výsledkem snažení mnoha architektů a dělníků je jedna z nejkrásnějších staveb na území Španělska. Sevillská katedrála je prostě velká gotická stavba, která bere dech.

Pixmac000069259771

Katedrála v Seville foto Pixmac


Nenechte si ujít
Při prohlídce katedrály si určitě nenechte ujít vysokou zvonici, která je ověnčená bronzovou korouhvičkou, která představuje křesťanskou víru. Uvnitř katedrály stojí za pozornost zejména Sacristia Mayor, kde jsou k vidění slavné Murillovy obrazy. Velkou raritou je také Kolumbova hrobka, která byla v této katedrále postavená na konci 19. století. Rakev slavného námořníka spočívá na krásných sochách, které znázorňují království Leónu, Kastilie, Navarry a Aragonie. Pro turisty je také přístupný ochoz hlavní věže, z které je nádherný výhled na celé město. Hlavní věž katedrály je vysoká téměř sto metrů, takže z ochozu věže uvidíte například panovnický dvůr nebo slavnou býčí arénu. Součásti katedrály je rovněž sympatická zahrada, kde rostou pomerančovníky. Součásti zahrady je stále malá fontána, kde si v minulosti myli muslimové ruce a nohy před modlitbou. Mezi dalšími atrakcemi katedrály je zapotřebí ještě zmínit barevnou vitráž z 16. století nebo kamenný reliéf Nanebevzetí Panny Marie z roku 1833.

Pixmac000056254769

Katedrála v Seville foto Pixmac


Capilla Mayor
Vrcholem prohlídky katedrály je mohutná železná mříž, která ohraničuje hlavní kapli. Impozantní železná mříž byla zhotovena v letech 1518 až 1532. V hlavní kapli je pak k vidění překrásný oltář, který je zasvěcen patronce kostela, kterou je Santa Maria de la Sede. Patronka kostela sedí na hlavním oltáři pod vodopádem blyštícího zlata. O sochařskou výzdobu se zasloužili španělští a vlámští sochaři.