Španělsko

Val de Boí - 9 románských kostelů

úno 22 2015

Ve španělské provincii Lleida v západní části Katalánska se skrývá tento klenot v podobě jedné z památek či míst ve Španělsku zapsaných od roku 2000 na seznamu UNESCO. Toto malé údolí je známé nejenom svými přírodními krásami, ale také devíti románskými kostely.

Val de Boí leží na okraji národního parku Aigüestortes i Sant Maurici. Úzké údolí je obklopené vrcholky Pyrenejí a při zhruba desetikilometrové procházce narazíte na devět románských staveb pocházejících z 11. až 12. století, z nichž většinu si pořád můžete prohlédnout v původním stavu. Jen některé z fresek byly kvůli zachování a ochraně před přírodními vlivy převezeny do Národního muzea katalánských umění v Barceloně a nahrazeny kopiemi.

Val de Boi

Kostel svatého Klimenta v Taüllu - volné dílo - commons.wikimedia.org

Val de Boí se dařilo zejména ve 12. století, kdy zde šlechtický rod Erillů nechal po porážce muslimů ve válce postavit několik kostelů, aby upevnil svou moc a společenské postavení. Kostely postavili italští stavitelé, kteří jim vtiskli podobu lombardského stylu, který je pro Španělsko unikátní. Stavby se vyznačují románským slohem, tedy nejsou přehnaně pompézní, ale spíše jednolodní s přilehlými apsidami. 

Není divu, že údolí Val de Boí láká spousty turistů k návštěvě. Mezi jednotlivými kostely tu vedou pěší stezky a vy tak kromě staveb samotných můžete obdivovat i úchvatnou okolní horskou krajinu.

Určitě si nenechte ujít nejstarší z kostelů, kostel svatého Jana v Boí, ve kterém si můžete prohlédnout podařené kopie původních fresek. Nejoblíbenějším je ale kostel svatého Klimenta v Taüllu, který má charakteristickou zvonici a za ním naleznete malý hřbitůvek. Zalíbí se vám také nejmenší zdejší stavba, kaplička svatého Kyrika, která se nachází nad obcí Durro a je z ní dech beroucí výhled do krajiny.

Kostely jsou pro návštěvníky přístupné denně od 10 do 14 hodiny a od 16 do 19 hodin. Pokud byste si chtěli prohlédnout jejich interiéry, za jednotlivý vstup se platí okolo 1 eura. Za 5 euro si ale můžete zakoupit výhodné vstupné do šesti kostelů. Děti mladší než osm let mají vstupné zdarma.