Španělsko

Parc de la Ciutadella v Barceloně

říj 24 2013

Barcelona se může chlubit nejen svou specifickou architekturou Gaudího, ale také nádhernými parky. Parc de la Ciutadella je jedním z nich. Nachází se v samotném centru Barcelony a zabavíte se v něm na celý den.

Parc de la Ciutadella je park o rozloze třicet hektarů blízko historického centra, takže poskytuje skvělou příležitost si odpočinout po chození po památkách i přeplněných ulicích. Park je pečlivě upravovaný, plný zeleně a květinových záhonů, fontán i soch, jsou tu promenády, palmy a klidná zákoutí, kde se můžete usadit do stínu. To však není ani zdaleka vše. Najdete tu také malé jezírko, u kterého si můžeme najmout lodičku a projet se. V areálu parku se nachází také několik muzeí, Cascada a velice oblíbená zoo. Je tedy jen na vás, jak se čas zde rozhodnete strávit.

Parc de la Ciutadella - fontána

Nádherná Cascada - autor: Bernard Gagnon - commons.wikimedia.org

Zoologická zahrada je bezesporu nejpopulárnější atrakcí v parku. Stará se o 7 500 zvířat čtyř set druhů a zaujímá rozlohu třinácti hektarů. Nejznámějším zvířetem a chloubou zoo byla albínská gorila, které se přezdívalo Sněhurka a která bohužel zemřela v roce 2004.

V severním cípu parku se nachází Cascada, vítězný oblouk s vodotryskem a fontánou, který byl postaven roku 1888. Tato barokní stavba, jejímž autorem je Josep Fontsére, se stavěla celých šest let. Na první pohled připomíná Fontanu di Trevi v Říme – není divu, právě tato slavná fontána byla pro Cascadu vzorem. Architektovi dokonce asistoval tehdy mladý Gaudi, který byl ještě studentem.

V parku také můžete navštívit několik muzeí, která sídlí v historických budovách. Národní muzeum historie Barcelony vám odhalí něco z minulosti města. Kromě toho také chrání několik geologických a zoologických sbírek. Muzeum Martorell je také zajímavé muzeum, které se nachází v pro Barcelonu celkem netypické neoklasicistní budově. Zabývá se také národní historií.

Ať už se rozhodnete se v parku jen projít nebo navštívit zoo, muzea či jiné památky, Parc de la Ciutadella se vám určitě zalíbí.