Slovensko

Rajecké Teplice

dub 20 2014

V slovenské obci Rajecké Teplice se nacházejí lázně, které jsou od České Republiky vzdáleny necelých šedesát kilometrů. Rajecké Teplice jsou situované přibližně šestnáct kilometrů od Žiliny v nádherné přírodě Strážovské hornatiny.


Skvělá poloha
Poloha Lázní Rajecké Teplice je naprosto geniální, neboť lázně jsou v samém srdci malebné přírody. Lázně jsou totiž obklopeny zalesněnými kopci, takže všude kam se podíváte, uvidíte krásně zelené kopečky. Lázeňské budovy a hotely jsou vesměs postavené v údolí řeky Rajčianky.
Bezprostřední okolí lázní je rovněž krásné, neboť všude jsou nádherně upravované parky, kde se dá v klidu procházet. Lázeňské parky pak volně přecházejí do listnatých a jehličnatých lesů. Nádherné přírodní pozadí lázní ještě umocňuje kuriózní blok výběžků Súľovských skal. Tyhle skalní výběžky dávají zdejším lázním působivé kouzlo.
Lázně Rajecké Teplice se mohou pochlubit termálními prameny a výskytem rašeliny. Své ozdravné místo si zde najdou zejména lidé, kteří trpí duševními chorobami nebo chorobami z povolání. Lázně však také léčí nervové choroby či nemoci pohybového ústrojí.

20

Rajecké Teplice foto Černý tulipán


Lázeňství již od 17. století
Léčebné účinky zdejších termálních pramenů jsou známy již velmi dlouho. Už ve 14. století se píše, že Rajecké Teplice jsou pro lidský organismus zdravé místo. Rájecké Teplice spadaly v minulosti pod Lietavské panství, takže tamější šlechta se zasloužila o tom, aby se zdejší lázeňství plně rozvíjelo. Hlavní boom pak přichází na začátku 17. století.

10 2

Rajecké Teplice foto Černý tulipán


Krásné místo pro turistiku
Lázně Rajecké Teplice jsou perfektní lokalitou pro všechny milovníky pěší turistiky. V centru lázní je hned několik turistických směrovek, které vám nabídnou hned pár zajímavých tras. Jedná se většinou o jednodenní výšlapy v nádherném prostředí Súľovských skal. Za pozornost stojí turistická trasa po červené značce, která vás zavede až na kopec Skalku. Kopec Skalka měří 778 metrů nad mořem. Jedná se o zalesněný vrch s nádherným výhledem na Rajecké Teplice. Výlet na tento kopec vám zabere zhruba jeden a půl hodiny. Pro zdatnější turisty lze doporučit zelenou trasu, která vás pro změnu zavede až na mohutný Lietavský hrad. Cesta trvá dvě a půl hodiny.