Skotsko

Fingal's Cave - mořská jeskyně

bře 20 2014

Pokud vám název Fingal's Cave nic neříká, pak vám možná napoví, že v této nádherné a tajemné mořské jeskyni se natáčela scéna z filmu Harry Potter a Princ dvojí krve (fanoušci si určitě vybaví jeskyni, do které se Harry s Brumbálem vydali zničit viteál).

Fingal's Cave se nachází na neobydleném ostrově Staffa, který patří do skotského souostroví Vnitřní Hebrdy. Jeskyně je součástí státní přírodní rezervace, kterou spravuje Skotsko. Své jméno tato zajímavá památka získala po známém hrdinovi z epické básně z 18. století, kterou napsal skotský básníka historik James Macpherson.

V severovýchodní části ostrova Staffa vznikl mořský šelf, v němž působení oceánských proudů a deště vyhloubilo několik jeskyň. Jednou z nich je i Fingal's Cave. Tvoří ji výhradně čedičové různě vysoké sloupy ve tvaru šestihranů a výrazně připomínají Giant's Causeway neboli Obrův chodník v Severním Irsku, o kterém se více dočtete v tomto článku. Tento neobvyklý tvar vznikl ohříváním a ochlazováním vrstev ztuhlé lávy.

Fingals Cave

Fingal's Cave - volné dílo - commons.wikimedia.org

Jeskyně, která na výšku měří 20 metrů a na déku 75 metrů, má také neobyčejnou akustiku – díky přirozeně klenutém stropu a ozvěně vln má Fingal's Cave atmosféru katedrály. Právě proto se jeskyni ve skotské gaelštině říkalo An Uaimh Bhinn čili „melodická jeskyně".

Není divu, že Fingal's Cave posloužila jako inspirace mnohým umělcům. Například hudebního skladatele Mendelssohna očaroval zvuk vln, který při návštěvě jeskyně slyšel, a složil skladbu s názvem Die Hebriden známou také jako Fingal's Cave Overture. Z dalších slavných osobností jeskyni navštívili například Jules Verne, básník John Keats či William Wordsworth, předchůdce impresionistického malířství William Turner nebo královna Viktorie.

Chcete-li si jeskyni prohlédnout, můžete využít služeb místních společností, které nabízejí od dubna do září plavby po moři se zajížďkou do Fingal's Cave. Je ale také možné dojít k jeskyni pěšky přes pevninu.