Skotsko

Fairy Pools - Vílí jezírka

bře 18 2014

Ve Skotsku není o dechberoucí přírodní scenérie nouze a Fairy Pools (neboli v překladu Vílí jezírka nebo tůně) na ostrově Skye jsou toho důkazem. Milovníci divoké a nespoutané skotské přírody si zde přijdou na své.

Jak už název napovídá, Fairy Pools jsou vodopády a až neuvěřitelně průzračné tůně či malá jezírka na řece Brittle. Když je voda nezčeřená, vidíte každičký detail toho, co je pod hladinou, až máte dojem, že se díváte na naleštěné sklo. Dno jezírek je navíc členité a hraje různými barevnými odstíny, takže úžasné fotografie z cesty máte zaručeny.

Fairy Pools se nachází ve velké soutěsce Glen Brittle na jihu skotského ostrova Skye, která se vine směrem na sever podél řeky Brittle. Je odtud také výhled na Cuillin, největší horu ostrova. Z hor se do soutěsky Glen Brittle vlévá mnoho přítoků včetně pramene s vodopády ústícími právě do Vílích jezírek. Pohled je to opravdu ohromující – není divu, že tato až pohádková krajina láká nemálo pěších turistů a milovníků přírody.

Fairy Pools

Magická krajina Fairy Pools - autor: Rob Farrow - commons.wikimedia.org

Fairy Pools přímo vybízejí ke koupání. Mám pro vás ale jednu dobrou a jednu špatnou zprávu. V jezírkách je koupání povoleno, ale voda je ledová, takže jen pro odvážné nebo otužilé. Na druhou stranu je ale velmi těžké odolat.

K Fairy Pools vede turistická stezka, která vám mezi prvním vodopádem a jezírky zabere asi okolo čtyřiceti minut tam a zpátky. Ale pozor, do tohoto přibližného času se nepočítá četné zastavování k pořizování fotek a kochání se krajinou. Stezka je klasifikovaná jako krátká a střední obtížnosti. Začíná na silnici do Glenbrittle, nejbližší vesnicí je pak Carbost na západním pobřeží ostrova.

Co se týče počasí, nebývají tu nijak extrémní podmínky. Za prudkých či vydatných dešťů (nebo po nich) se ale cesta k Fairy Pools moc nedoporučuje, protože říčky bývají rozvodněné a jejich přechod se značně komplikuje.

Pokud cestujete autem, je vám k dispozici parkování označené jako 'Glumagan Na Sithichean' neboli Fairy Pools. Najdete ho mezi Carbostem a Glenbrittle asi 10 minut cesty od Carbostu.