Skotsko

Ostrov Staffa

bře 05 2014

Ostrov Staffa se nachází podél severozápadního pobřeží Skotska a je to jeden z nejatraktivnějších ostrovů Vnitřních Hebrid, který se může pyšnit nádhernými skalisky, které očarují každého, kdo na tento ostrov zavítá.


Inspirace umělců
Ostrov Staffa je neobydlený malý ostrov, který má rozlohu 33 hektarů. Malý a roztomilý ostrůvek je vzdálen od obydleného ostrova Mull zhruba deset kilometrů. Již na první pohled je ostrůvek Staffa nesmírně zajímavý a pozoruhodný, takže patří k nejnavštěvovanějším skotským ostrovům. Na ostrov již zavítalo nejenom velké množství zahraničních turistů, ale také velké množství umělců, kteří zde hledají inspiraci pro svou práci. Staffa pochopitelně také láká přírodovědce, neboť tento malý ostrov je stále otevřenou učebnicí všemocné matky přírody.

IMG 1193

Typický obyvatel ostrova foto Černý tulipán


Vznik ostrova
Malebný ostrov Staffa vznikl zhruba před šedesáti miliony let, kdy se mezi Severní Amerikou a Evropou postupně otevíral nový Atlantský oceán. Z velké trhliny v zemské kůře proudily horké čedičové lávové proudy až několik set metrů, které pomalu a pozvolna tuhly a po nějaké době je překrývaly nové a nové ohnivé řeky. Sopečné pásmo se táhlo od hornatého Skotska přes Severní záliv až do zeleného Irska, kde v současné době do moře vybíhá známý Obrův chodník, který je složený z velkého množství čedičových sloupů. Stejné čedičové sloupy se rovněž nacházejí na ostrově Staffa. Jedná se o šesti i víceboké čedičové sloupy, které jsou na první pohled velmi zajímavé a mohou vám připomínat velké píšťaly od varhan.


Zvláštnosti ostrova
Ostrov Staffa je neobydlený, takže na ostrově můžete maximálně potkat velmi zajímavé a přítulné ptáky, kteří se anglicky jmenují Puffins, což v českém překladu znamená Papuchalky. Papuchalk plochozubý je takovým mořským papouškem, který má kulatou hlavu s ozdobným zobákem. Tento zobák má většinou oranžovo žlutou barvu. Tento družný pták dosahuje zhruba třiceti centimetrů výšky a obývá pobřeží severní Evropy. Papuchalci žijí ve velkých koloniích, takže na ostrovech ve Vnitřích Hebridách se vyskytují velmi často a hojně. Tito pěkní opeřenci jsou také národním symbolem Islandu, který se tam rovněž velmi často objevuje jako místní libová pochoutka na talířích.