Skotsko

Ostrov Iona

úno 23 2014

Ostrov Iona je malebný ostrov, který se nachází u pobřeží Skotska. Na ostrově se nalézá velmi starý klášter a kamenná katedrála, která je místem častých návštěv poutníků z celého světa.

Malý ostrov s bohatou křesťanskou tradicí

Iona je skutečně velmi malý ostrov, neboť na délku měří 5,6 kilometrů a na šířku 1,5 kilometrů. Celý ostrov tak prozkoumáte během několika hodin. Při procházce tímto ostrovem však narazíte na některé pozůstatky příbytků z doby kamenné i železné, což je neobyčejný zážitek. Atmosféra ostrova je však prodchnuta bohatou křesťanskou tradicí. V roce 563 po Kristu zde totiž dorazil svatý Columba, který zde se svými společníky založili křesťanský klášter. Columba je tak pro Skotsko něco jako Cyril a Metoděj pro Českou republiky, protože Columba přinesl do Skotska křesťanství.

O několik staletí později byla na ostrově Iona založena benediktinská komunita, která se na ostrově zabydlela. Benediktýni přišli na zdejší ostrov v roce 1200 a začali zde velmi pilně pracovat. Na začátku 13. století začali budovat klášter. Katedrála kláštera byla pak postavena v roce 1507. Další velký zlom pak přichází v roce 1899, kdy bylo opatství předáno skotské protestanské církvi.

IMG 1192 kopie

V pozadí katedrála na ostrově Iona foto Černý tulipán

Popis ostrova

Na ostrově Iona prakticky nenajdete žádné stromy. Nejvyšší vrch ostrova měří 101 metrů. Ostrov je pokryt vrstvou čedičové lávy. I když není ostrov zalesněn, je procházka po ostrově okouzlující, neboť všude kolem sebe uvidíte širý Atlantický oceán. Na ostrově je kromě kláštera s katedrálou budova základní školy, pošta a dva hotely.

Současnost ostrova

Na ostrově Iona v současné době sídlí ionská komunita, která byla založená na učení svatého Columby. Tuto komunitu založil v roce 1938 doktor George Macleod pod hlavičkou skotské protestanské církve. Tato komunita se rovněž zasloužila o restaurování mnoha zchátralých objektů v areálu kláštera.

Vedle kláštera s krásnou katedrálou je však Iona také posvátným pohřebištěm četných králů Skotska, Norska a Irska. Nejslavnějším skotským králem, který má zde hrob, je skotský panovník Macbeth, který se stal známým hrdinou Shakespearova dramatu.

Praktické informace

Na ostrov Iona se dostanete po jednoproudové silnici B 8073, která vede z Tobermory. Tato silnice vás dovede až do Fionnphortu, odkud odplouvá na ostrov Iona přívoz. Cesta přívozem trvá zhruba pět minut. Auto je však nutné nechat ve Fionnphortu.