Skotsko

Edinburský hrad

úno 16 2014

Edinburský hrad je jeden z nejkrásnějších městských hradů na světě. Je nepřehlédnutelnou dominantou skotského Edinburgu, který se nad městem hrdě a monumentálně vypíná již od středověku.

Mnoho pamětihodností na jednom místě

V rozlehlém areálu Edinburského hradu je hned několik významných pamětihodností města. V mohutných zdech hradu se například nachází nejstarší dochovaná stavba na celém území Edinburgu. Je to kaple svaté Markéty z konce 11. století. Během prohlídky hradu můžete dále vidět komnata královny Marie Stuartovny nebo Korunovační sál. V Korunovačním sálu jsou vystavěny skotské korunovační klenoty, které pocházejí z 15. a 16. století. K vidění jsou zde za skleněnou vitrínou žezlo, koruna a velký statní meč. Královské insignie nesmí nikdy opustit Edinburský hrad, protože symbolizující svébytnost hrdého Skotska.Nádhernou komnatou hradu je takzvaný Velký sál, ve kterém je velmi zachovalý trámový strop, který je obložený tmavým dřevem. Na stěnách tohoto reprezentativního sálu visí velké množství sečných zbraní různých tvarů a velikostí.

IMG 1191

Edinburský hrad v pozadí foto Černý tulipán

Přehlídka skotských pluků

Na nádvoří Edinburského hradu jsou k vidění rozličné budovy, které byly postaveny v různých stavebních stylech. V jedné z těchto budov je promítán zajímavý audiovizuální program o středověkém dělu Mons Mag. Za pozornost však stojí shlédnutí zajímavé přehlídky skotských pluků, které se každé léto odehrává na rozlehlém prostranství před hradem. Je to velká pastva a podívaná pro oči i uši, neboť skotské pluky v tradičních sukních pochodují za zvuků dudácké kapely. Při této příležitosti si můžete prohlédnout tradiční skotské kilty, což jsou pestrobarevné kostkované suknice, kteří nosí zdejší pánové. Pokud však nestihnete přehlídku skotských pluků, doporučujeme nezmeškat pravidelné střídání hradní stráže. Při této příležitosti rovněž uvidíte uniformované vojáky v nádherných skotských sukních.

Skotský národní památník války

Skotsko je hrdý národ, který dlouhá staletí statečně bojoval především proti sousedním Angličanům. Památník je otevřen každý den od 9:30 do 17:30 hodin. V této budově má zde každý skotský pluk svůj vlastní památník, kde jsou zaznamená jména všech statečných skotských vojáků, kteří padli v boji.