Skotsko

Ekovesnička Findhorn Foundation

led 21 2014

Jméno Findhorn Foundation pravděpodobně něco říká vyznavačům ekologického stylu života. Je to kouzelná malá vesnička, která se nachází ve Skotské vysočině nedaleko od Inverness (kde je nejbližší letiště) v blízkosti malého městečka a zálivu se stejným jménem – Findhorn - a která se proslavila svým jedinečným přístupem a filozofií.

Findhorn Foundation vznikla v 70. letech a brzy se stala ekologickým a spirituálním centrem. Dodnes tu žijí lidí, přibližně asi dvě stě, v malých domcích postavených podle ekologických zásad. Obživu si pěstují sami ve svých jak jinak ekologických zahradách. Nejedná se o žádnou uzavřenou fanatickou sektu, naopak. Findhorn Foundation pracuje také s veřejností – nabízí různé vzdělávací programy, konference, workshopy, zabývají se i charitativní činností.

Findhorn Foundation

Některé z ekologických domků - autor: Dr Richard Murray - commons.wikimedia.org

Celý projekt staví na efektivním, ale ne destruktivním soužití člověka s přírodou a ukazuje, že je tu možnost, jak žít tak, aby se zpomalilo neustálé se ztenčování přírodních zdrojů. Ve vesničce, která je volně přístupná všem zájemcům, najdete organické zahrady, tematický obchod a kavárnu, více než padesát ekologických budov včetně té, kde se vyrábí whiskey, a dokonce i velké auditorium Universal Hall, kde se konají koncerty, divadelní představení a přednášky.

Findhorn Foundation založili manželé Peter a Eileen Caddyovi a Dorothy Macleanová, kteří po celý svůj život vyznávali alternativní způsob života. Když manželé přišli o práci v hotelu, neměli náhle kam jít, a proto se se svými třemi syny a Dorothy přestěhovali do karavanu poblíž vesnice Findhorn. Brzy začali pěstovat zeleninu na půdě, kterou by mnozí označili za neúrodnou, jim se však neobyčejně dařilo. Povědomí o nich se rozšířilo a v roce 1970 přijel americký spirituální učitel David Spangler, který pomohl položit základy budoucí komunity.

Ať už patříte mezi vyznavače ekokultury nebo ne, vesnička Findhorn vás určitě okouzlí. Je tu malebná příroda Skotské vysočiny a další vyžití, třeba jachting.