Skotsko

Skotské lochy - místa, kde se to nestvůrami jen hemží

bře 19 2013

Skotsko je nádherná země, která se může pochlubit drsnou krajinou. Ta je typická svými dlouhými a prázdnými pláněmi nebo hornatou vysočinou, kde s počasí mění jako lusknutí prstů. Právě v tomto pohoří se nachází množství jezer, která se nazývají lochy. Pojďme si blíže představit nejznámější z nich.

Loch Ness

Jméno Loch Ness je povědomé snad každému. Opravdu, toto druhé největší skotské jezero je známé po celém světě. Jeho délka je přes třicet kilometrů, šířka potom kilometr a půl. V nejhlubším bodě má zhruba tři sta metrů – je to ovšem jen těžko změřitelné, na dně se nachází vysoká vrstva bahna. Ono ostatně celé jezero má černý nádech, takže je velmi obtížné se v něm potápět a vidět do dálky větší než několik metrů.

ID-100643Loch Ness. Autor snímku James Barker - FreeDigitalPhotos.net

Nejvíce se ovšem proslavilo lochneskou nestvůrou, které místní roztomile říkají Nessie. Jedná se o živočicha, který má být velký patnáct až dvacet metrů. První zmínky o tomto prapodivném tvoru pocházejí již ze šestého století, dodnes se však nikomu nepodařilo prokázat, ani přes četné vědecké expedice s nejmodernějšími přístroji, že Nessie opravdu existuje. Tato záhada tak pravděpodobně zůstane ještě dlouho nevyřešena. To ovšem nevadí místním obchodníkům, kteří si z nestvůry udělali skvělý byznys. Suvenýry s lochneskou najdete na každém kroku.

ID-100100711

Lochnesská příšera. Autor snímku Victor Habbick - FreeDigitalPhotos.net

 

Loch Lomond

Tento loch se nachází ve středním Skotsku, asi dvacet tři kilometrů severně od města Glasgow. Je větší než Loch Ness, na délku měří necelých padesát kilometrů, šířka je potom osm kilometrů. Hloubka jezera se v největších bodech pohybuje okolo dvou set metrů. Na Loch Lomondu je zajímavé to, že obsahuje spoustu menších i větších ostrovů. Některé z nich jsou opravdu obrovské a jsou považovány za největší jezerní ostrovy v celé Británii. Některé jsou údajně vytvořeny uměle lidmi z pravěku, sloužily totiž jako jejich obydlí. U Loch Lomondu si mimo jiné můžete zahrát golf na špičkovém hřišti.

 

Loch Lochy

Z trojice jmenovaných lochů je nejmenší. Má patnáct kilometrů na délku, jeden kilometr na šířku. Od Loch Ness je vzdálené pouhých patnáct kilometrů, obě vodní plochy jsou propojeny Kaledonským průplavem. Traduje se, že lochneska proplouvá až do tohoto jezera a že má v podvodních jeskynních své sídlo. Kdo ví, co je na tom pravdy, možná jen chtějí místní zopakovat obchodní úspěch svých sousedů.