Skotsko

Tajemství jezera Loch Ness

bře 16 2013

Na severu Skotska se nachází jezero, které by mohlo být naprosto obyčejným jezerem, kdyby nebylo jedné fotografie. V roce 1933 tu totiž Hugh Gray vyfotografoval záhadné stvoření, kterému se později začalo přezdívat Nessie. Nessie se stala celosvětovou senzací a s ní i jezero, které se od té doby stalo oblíbeným turistickým cílem.


Jezero má neopakovatelnou atmosféru skotské krajiny. Jeho temná voda, která je místy hluboká až 300 metrů, zrcadlí těžké mraky, jež se nad ní prohánějí. Často se nad ní také vznáší mlha, která dodává místu na tajemnosti. Počasí je tu proměnlivé, což z jezera Loch Ness dělá pro mnoho živočichů nehostinné místo. Přesto je hojně navštěvované milovníky záhad i zvědavými turisty.

Přestože byla fotografie Hugha Graye označena za podvrh (byl na ní prý labrador a ne lochnesská příšera), o Nessie se od té doby nepřestalo mluvit. Každý ví, jak vypadá (nebo by měla vypadat) – obrovský ještěr s dlouhým krkem a ocasem, který se za ní táhne po vodní hladině. Důkazy o její existenci se začaly kupit, když se nadšení badatelé sjížděli ke břehům jezera Loch Ness a vyčkávavě pátrali po domnělé příšeře. Jedním z nejznámějších důkazů je film, který pořídil v roce 1960 Tim Dinsdale, a který byl později označen za autentický. Hon za Nessie se rozjel nanovo, tentokrát však zapáleněji a s využitím moderní techniky.

jezero Loch Ness

Jezero Loch Ness - autor snímku: James Barker - Free Digital Photos.net

Co je na výletu k jezeru Loch Ness tak lákavé, je právě ona záhada. Opravdu někde v té vodě žije obří příšera nebo je to jen výplod lidské fantazie? Doposud proběhlo mnoho výzkumů a ani jeden zcela nevyvrátil či nepotvrdil, že tam Nessie opravdu žije. Dohady totiž pokračují. Někteří vědci se domnívají, že Nessie by mohla přebývat v podvodních jeskyních, které prý v jezeře doopravdy jsou. Jiní poukazují na fakt, že Loch Ness bylo dříve propojeno s mořem a Nessie by tudíž mohla být prehistorickým ještěrem, který přežil do dnešních časů.

Pokud tedy patříte mezi ty, které záhada tajemné Nessie fascinuje, jezero Loch Ness je pro vás tím pravým místem k výletu. Nikdy nevíte, můžete to třeba být vy, kdo poskytne prokazatelný důkaz o její existenci.