Rusko

Ruská vodka

čen 23 2014

Pokud se chystáte do Ruska, pravděpodobně si v kufru zpět domů povezete tradiční ruský suvenýr v podobě vodky. Tato ostrá čirá tekutina je v Rusku více než oblíbená a při vybírání nebudete vědět, kterou vyzkoušet dřív. Pojďme si o ruské vodce říct něco víc.

Slovo vodka je samozřejmě odvozené od slova voda, je jeho zdrobnělinou. Její výroba má mnohaletou tradici a dodnes v Rusku patří k neodmyslitelné součásti zdejší tradice. Vyrábí se z žita, ječmene, pšenice nebo dokonce i z brambor. Ještě dnes se kromě oficiální výroby drží také výroba domácí vodky, takzvané samohonky.

Stolichnaya 135x448

Jedna z oblíbených značek ruské vodky, Stoličnaja - autor: SanderSpek - commons.wikimedia.org

U samohonek se příliš nedbá na chuť, výrobci se soustředí spíše na co nejvyšší obsah alkoholu. Pokud se tedy rozhodnete koupit takto vyráběnou vodku, dejte si pozor na vyšší obsah metylalkoholu, který může být jedovatý a v extrémních případech vést k oslepnutí či smrti. Lepší je beze sporu koupit kvalitní prověřenou vodku s kolkem. Pozor si dávejte na pouliční prodavače, kteří někdy do značkových lahví plní domácí vodku a prodávají ji za cenu té značkové.

Od 17. století se podle zákona stanoveného carem Alexej musely příjmy z prodeje vodky odevzdat státu. Ze statistik z 19. století vyplynulo, že až 40% veškerých příjmů státu tvořily právě příjmy z prodeje vodky a tehdejší průměrná ruská rodina utratila z vodku až 15% rodinného rozpočtu. Ke konci 19. století se tento zákon zrušil.

Slavný ruský chemik Dmitrij Mendělejev neproslul jen sestavením periodické tabulky prvků, svou roli sehrál i v historii vodky. Určil totiž ideální poměr alkoholu a vody pro ruskou vodku (bylo to 38% alkoholu na 62% vody). Klasickým obsahem alkoholu dnešní vodky je 40%.

Kromě té obyčejné vodky můžete vyzkoušet i spoustu různých příchutí jako například jahodovou, jablečnou, citrónovou nebo paprikovou. Mým tipem je ochutnat vodku čištěnou mlékem, která mně osobně chutnala nejvíce (a to mi vodka obvykle nechutná vůbec). Oblíbenými značkami jsou Stoličnaja, Smirnoff, Ruskij Standard nebo Moskovskaja.

A pozor na připíjení s Rusy, jejich stakančik je vlastně menší sklenice, kterou do sebe obrátí a ani nemrknou.