Rusko

Soči - ruské subtropy

úno 10 2014

Ruské město Soči je v těchto dnech v centru pozornosti celého světa. Každý ví, že se tu konají již dvacáté druhé Zimní olympijské hry. Jestli se ale chcete dozvědět něco víc o tomto přímořském městě samotném, nahlédněte do článku.

Soči se nachází v Krasnodarském kraji a je situované na pobřeží Černého moře u úpatí Kavkazu a v blízkosti hranic s Gruzií. Je považováno za jedno z nejdelších měst v Evropě, spolu se svými předměstskými oblastmi se roztahuje do délky až 147 kilometrů. Rusové si sem jezdívají odpočinout, zvláště oblíbené jsou zdejší lázně - sezóna zde trvá celých šest měsíců.

Soči

Pohled na Soči z moře - volné dílo - commons.wikimedia.org

Soči je také jediné ruské město, které se může chlubit subtropickým podnebím. Je to místo s nejteplejším počasím v Rusku a také s pro tento stát netypickou flórou. To všechno vytváří ideální podmínky pro turismus, které letošní olympiáda určitě ještě posílí.

Historie Soči

Město má poměrně bohatou historii, která sahá až do paleolitických dob. Od 6. století toto území patřilo Chazarům, kteří si ho udrželi až do 15. století, kdy připadlo Osmanské říši. Z tohoto období se v Soči zachovaly nemnohé památky - zejména stavby náboženského významu. Po porážce Turků v roce 1829 připadlo území na břehu Černého moře Rusku. Status města získalo Soči až roku 1917. V současnosti zde má své letní sídlo prezident Vladimir Putin.

Soči se může chlubit několika památkami historického významu a také množstvím muzeí. Jsou mezi nimi například Kavkazská biosférická rezervace, která je zapsaná na seznamu UNESCO, Literární památník spisovatele Ostrovského, přírodovědecké muzeum založené v roce 1892, které je největším ruským subtropickým muzeem, muzeum historie města a další umělecká či etnografická muzea. Každoročně hostí Soči různé festivaly a jiné akci, mezi nimi například oblíbený filmový festival či festival módy.

Poprvé kandidovalo Soči na pořádání olympiády už v roce 2002, uspělo ale až v roce 2007, kdy Mezinárodní olympijský výbor potvrdil, že se hry budou konat právě tady.