Rusko

Katedrála svatého Izáka v Petrohradě

lis 21 2013

Petrohrad neboli Benátky severu, jak se tomuto ruskému velkoměstu také přezdívá, jsou plné nádherných katedrál, kostelů a jiných stavebních památek. Jednou z nich je i katedrála svatého Izáka (Isáakijevskij sobor), která patří k těm nekrásnějším a nejnavštěvovanějším. Pojďme si o ní říct něco víc.

Katedrála svatého Izáka je největší ruskou ortodoxní katedrálou ve městě. Je zasvěcená svatému Izákovi z Dalmácie, který je patronem Petra prvního Velikého, osvíceného ruského panovníka, zakladatele Petrohradu, který se narodil ve stejný den, kdy se oslavuje svatý Izák.

Katedrála svatého Izáka

Katedrála svatého Izáka - autor: Dennis Jarvis - commons.wikimedia.org

Stavbu katedrály podnítil car Alexandr první. Pozval komisi, která posléze posuzovala několik návrhů. Nakonec vyhrál ten francouzského architekta Augusta de Montferranda, který sice získal spoustu kritiky, ale zaručil se za něj sám car. Stavba katedrály trvala po čtyřicet let mezi lety 1818 a 1858 a dohlížel na ni Montferrand osobně.

Během sovětské vlády byla budova zbavena veškeré náboženské zdobnosti a v roce 1931 se stala muzeem historie náboženství a ateismu. O šest let později bylo muzeum přeměněno na muzeum samotné katedrály. Zajímavostí je, že během druhé světové války byla obrovská kupole přebarvena na šedo, aby nepřitahovala pozornost nepřátelských letadel. Poté, co byla svržena komunistická moc, se katedrále navrátil její původní náboženský účel, avšak pouze v levé chrámové lodi – část katedrály totiž stále slouží jako muzeum.

Určitě stojí za to si prohlédnout nádherné exteriéry, které jsou bohatě zdobené, tak jak je ruským zvykem. Kromě toho je ale také nezapomenutelným zážitek vyjít po několika stech schodech a vystoupit až na kupoli, ze které je krásný výhled na celý Petrohrad. Kupole je pozlacená a sahá až do výšky 101,5 metrů. Je zdobená dvanácti sochami andělů.

Tento skvost ruské architektury patří mezi nejmajestátnější katedrály, a tudíž by milovníkům památek neměla uniknout – ať už se rozhodnete navštívit zdejší muzeum a prohlédnout si exteriér nebo se raději vydáte nahoru na kupoli.