Rusko

Něvský prospekt

říj 08 2013

Hlavní tepnou, ulicí, kde to v Petrohradu žije ve dne v noci je Něvský prospekt. Je široký, rovný, táhne se do neuvěřitelné dálky a najdete na něm všechno, po čem jako turista toužíte. Obchody, restaurace, kavárny, suvenýry i památky. Pojďme si Něvský prospekt představit blíže.

Něvský prospekt je jednou z nejznámějších ulic v Rusku. Narozdíl od prospektů v Moskvě, třeba Arbatu, však moc typicky ruských prvků nenese – stejně jako celý Petrohrad, který postavil Petr Veliký právě po vzoru té doby nejslavnějších evropských měst. Něvský prospekt projektoval francouzský architekt Alexandre Jean Baptiste LeBlond právě na příkaz Petra Velikého. Původně bylo kvůli této ulici prokáceno 4,5 kilometru skrz les, kde dříve žili vlci. Dnes je to centrum Petrohradu.

Něvský prospekt

Ranní Něvský prospekt - autor: Dennis Jarvis Hailfax - commons.wikimedia.org

Něvský prospekt se táhne od historické budovy Admirality na severu ke klášteru Alexandra Něvského, podle kterého dostala ulice jméno. Byl to ruský národní hrdina, který ve 13. století úspěšně bojoval proti Švédům a Germánům. Na každém rohu Něvského prospektu narazíte na nějakou významnou památku, budovu či pomník, zkrátka je tu toho spoustu k vidění. Jsou tu místa, která navštěvovali známí ruští spisovatelé jako Puškin, Gogol či Dostojevský, skladatelé jako Čajkovskij či Rimskij-Korsakov. Můžete si zalézt do Literární kavárny, kde všichni zmínění posedávali a popíjeli kávu (nachází se v domě číslo 18, počítejte ale s velmi přemrštěnými cenami).

Něvský prospekt vám možná bude připomínat pařížskou Champs-Elysées, mají hodně společného. Všechny luxusní obchody slavných světových návrhářů, značek a všeho, na co si jen vzpomenete, najdete právě tady. Určitě také nepřehlédněte Kazaňský chrám, který tvoří půlkruh s 95 sloupy.

O monstróznosti Něvského prospektu vypovídá také to, že je tu celkem šest stanic metra, což je něco, čím se žádná slavná ulice na světě nemůže chlubit.