Rusko

Treťjakovská galerie v Moskvě

čen 23 2013

Zdá se, jako by každé velkoměsto mělo svou známou galerii, která je proslavená po celém světě a do které každoročně proudí davy turistů. V Paříži je to Louvre, v Londýně Tate Gallery, v Amsterdamu Rijksmuseum. A Moskva má Treťjakovskou galerii. Pokud jste milovníky umění, pravděpodobně zamíříte právě tam.

Historie Treťjakovské galerie začíná, když si člověk stejného jména, kupec a bohatý obchodník Pavel Treťjakov, koupil první obraz od jednoho z tehdejších umělců. Psal se rok 1856 a bylo mu pouhých dvacet tři let. Obrazy a umělecké předměty však kupovat nepřestal, právě naopak – vytvořil si z toho svou životní vášeň a sbírka umění se rozrůstala. Později ho napadlo, že vytvoří národní galerii, ve které bude shromažďovat díla ruských umělců. A tak vznikla Treťjakovská galerie, která existuje dodnes a chrání vzácné obrazy, grafiky i sochy ruských velikánů i těch méně známých jmen. Zajímavostí je, že vizionář Treťjakov ji zpřístupnil veřejnosti zdarma, a po své smrti věnoval svou galerii městu Moskva, které se o ni dodnes stará a pečuje o dědictví ruské kultury.

Treťjakovská galerie

Treťjakovská galerie - autor: Andrej - commons.wikimedia.org

Jaká díla můžete v Treťjakovské galerii spatřit? Pokud se zajímáte o ruské umění, určitě vám něco budou říkat jména Kandinskij, Malevič, Vrubel, Repin, Serov, Perov, Surikov či Vereščagin. Tito velikáni tu také mají vystavená svá díla, ať už se jedná o krajinomalbu, geometrickou abstrakci, portréty, impresionistické malby či výjevy z ruské historie a folkloru. Více než 130 000 děl vás provede historií umění od 11. Století až do současnosti. Taková sbírka už si vyžaduje obrovské prostory – Treťjakovská galerie má okolo šedesáti sálů, je tedy třeba si svou návštěvu pečlivě naplánovat. Stejně jako Louvre se totiž asi nedá projít úplně celá, aniž byste nepadali únavou.

Galerie je otevřená od úterý do neděle od 10:00 do 19:30, v pondělí je zavřená. Dojet k ní můžete pohodlně metrem, stačí vystoupit na stanici Treťjakovskaja.