Rusko

Kreml - perla Moskvy

dub 26 2013

Moskevský Kreml nechybí v programu většiny turistů, kteří se rozhodnou navštívit hlavní město Ruska. Není se čemu divit, tahle nejstarší část Moskvy nabízí trošku historie, ale i současnosti. Na co se můžou návštěvníci těšit?

Nejdříve se podíváme na současnou stránku Kremlu – tento trojúhelníkovitý objekt je totiž hlavním centrem Moskvy, a to co se týče politiky i náboženství. Dříve tu sídlila ruská knížata, carové, nyní tu má své sídlo prezident Ruské federace, takže tu narazíte na jeho velmi početnou ochranku v podobě ruské armády.

Ta historická perspektiva je už zajímavější, nejen proto že značně převládá. Právě díky ní je tento komplex od roku 1990 na soupisce UNESCO. Kreml býval původně opevněním (přesně to slovo kreml znamená – pevnost), a to už ve 12. století, kdy se dá mluvit o vzniku Moskvy. Zdi, které celý Kreml ohraničují, jsou tvořené rudými cihlami, jejich tloušťka v mnoha místech přesahuje šest metrů a délka více než dva kilometry. Moskevský Kreml je jedním z největších opevněných komplexů na světě, a to co skrývá uvnitř, je rovněž unikátní. Nachází se tady nejvýznamnější chrámy, paláce a kostely – turisté jistě ocení, že si je mohou prohlédnout hezky na jednom místě.

Co rozhodně neminout?

Uspenskij sobor pochází z 15. století a je hlavním chrámem Kremlu. Nadchne vás svým starobylým vzhledem, ze kterého přímo čiší minulá století. Nádherná je také vnitřní výzdoba v podobě velmi cenných fresek.

Uspenskij sobor - Moskva

Uspenskij sobor v moskevském Kremlu.

Blagověščenskij sobor byl postaven také v 15. století. Je menší než Uspenskij, najdete ho hned vedle a poznáte ho podle pěti zlatých kupolí. Uvnitř je hodnotný ikonostas, jakýsi oltář v pravoslaví, jehož autory jsou známí malíři ikon Andrej Rubljov, Theofan Grek a Prochor z Gorodce.

Archangelskij sobor je mladší než předchozí dva, vznikl v 16. století. Jeho ráz tomu také odpovídá, styl je mixem prvků italské architektury s tou ruskou. Tento bílý chrám je uvnitř zdobený malbami ze 17. století. Je pojmenovaný po překrásné ikoně znázorňující archanděla Michaela, jejímž autorem je pravděpodobně Andrej Rubljov.

Carský zvon a dělo – tyhle obrovské a zdobené kousky přímo vyzývají ke společné fotografii.