Rusko

Arbat - hlavní moskevská třída

dub 21 2013

Každé město má svou hlavní tepnu, na které narazíte na tu největší koncentraci luxusních obchodů, restaurací a jiných lákadel. V Moskvě je to Arbat, dlouhá ulice se zajímavou historií.

Arbat se nachází v centrální části Moskvy a vede z Arbatského náměstí (kam se dostanete metrem, stanice se jmenuje jak jinak Arbatskaja) na Smolenský bulvár. Pozor na to, abyste si Arbat nespletli s Novým Arbatem, tato ulice se nachází o kousek dál a nejspíš vám nenabídne takovou atmosféru jako Starý Arbat. Je totiž modernější na pohled a ne tak starobylá.

Arbat získal svůj název podle místa Orbat, které se nacházelo nedaleko Kremlu. První zmínka o tomto jméně pochází z roku 1475. Doposud se o původu názvu jen spekuluje a kolují různé teorie, což jen dokazuje, jak dalece sahá historie této moskevské ulice. V 15. století byla neobydleným prostorem, který přiléhal k městské periférii tehdejší Moskvy. Za vlády knížete Ivana II. tu začala vznikat zástavba, a to za asistence italských architektů. Domy, které na této ulici uvidíte jsou zdobené klasickými architektonickými prvky – je tedy na co se dívat.

Arbat

Takovou cedulí se na Arbatu značí domy.

V 18. století se z Arbatu stala jedna z nejaristokratičtějších ulic Moskvy, sídlily na ní ty nejbohatší rodiny. Stavěly se tu honosné domy ve stylu empíru i dřevěné domky se zahrádkou. V té době tu nebyly skoro žádné obchody. Jelikož byl Arbat věhlasnou částí hlavního ruského města, žily nebo krátce v něm pobývaly mnohé slavné osobnosti ruské kultury, mezi nimi A. S. Puškin, N. V. Gogol, L. N. Tolstoj, M. Ščedrin, A. P. Čechov, Alexandr Blok nebo Andrej Bělyj. Postupem času ale začal Arbat nabývat své současné podoby; obytných domů ubývalo a nahrazovaly je obchody a restaurace, až se z něj stalo živé centrum Moskvy. Škoda jen sovětské epochy, která poněkud srazila starobylou atmosféru Arbatu svými stavbami ve stylu strohého konstruktivismu.

V současnosti je Arbat cílem turistů z mnoha důvodů. Prvním je jeho historie a význam pro Moskvu, druhým obchody a jiné kulturní vyžití a třetím neopakovatelná atmosféra. Dodnes jsou tu zachované staré lampy, které ulici dodávají nádech starobylosti. Navíc tu narazíte na spoustu pouličních umělců, díky kterým vás Arbat okouzlí.

 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou