Rumunsko

Nadlak

kvě 11 2016

Nadlak je malé sympatické rumunské město, které leží u samých hranic s Maďarskem. V této obci, která spadá do župy Arad, žije také velká slovenská komunita, která sem přišla v roce 1803.


Slováci v Nadlaku
Podle posledního sčítání lidu žije v Nadlaku asi 3 885 obyvatel slovenské národnosti, což je 47 procent všech obyvatel města. Je to vůbec nejvíce Slováků, kteří žijí na území dnešního Rumunska, takže Nadlak se stal centrem slovenské kultury, vzdělanosti a společenského uznání. Když přijedete do města, tak vedle nápisů v rumunštině, uvidíte slovenské nápisy a názvy. Slováci, kteří přišli do Nadlaku, jsou luterského evangelického vyznání, takže v obci mají rovněž svůj vlastní kostel. Kostel byl postavený v roce 1812, což si každý může ve slovenském jazyce přečíst u vchodu do kostela, kde jsou podstatné informace o historii evangelického chrámu. Tento evangelický luterský kostel je zároveň největším kostelem v Nadlaku. Zajímavosti tohoto kostela je, že má vysokou věž, z které se dodnes troubí. Hned vedle luterského kostela je fara a církevní škola.

DSC02413

Slovenský kostel v Nadlaku foto Černý tulipán

Evangelický sbor v Nadlaku je velmi živý, takže bohoslužby ve slovenském jazyku jsou každou neděli. Ve školách se pak slovenské děti učí náboženství rovněž v slovenském jazyce. V obci také působí slovenský folklórní soubor Sálašan, který má svou hudební a taneční složku.

DSC02410

Foto Černý tulipán


Další zajímavosti Nadlaku
Město Nadlak má celkem 8 154 obyvatel. Nadlak je však opravdu multikulturní obec, protože zde svorně žijí nejenom Rumuni a Slováci, ale také Rómové, Maďaři a Srbové. Ve městě je proto hodně kostelů a chrámů, takže zde můžete například navštívit Srbský pravoslavný kostel, Rumunský pravoslavný kostel, Římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla z roku 1879 a Řeckokatolický kostel. Všechny kostely jsou však zavřené, takže dovnitř se můžete dostat pouze při bohoslužbách. Ve městě se ještě nachází starý mlýn a velmi živý městský trh, který stojí určitě za návštěvu. V centru obce je také sympatický zelený park s lavičkami a dětským hřištěm. V Nadlaku můžete též bez problémů nakoupit nebo si zajít na chutný a vydatný oběd.