Rumunsko

Češi v Peregu Mare

kvě 10 2016

Peregu Mare je malá rumunská vesnice, která leží nedaleko velkého města Arad. V této vesnici žije velká česká komunita, která sem přišla v polovině 19. století.


Češi v Peregu Mare
Vše začalo v roce 1863, kdy se do zdejší vesnice přistěhovalo zhruba padesát českých rodin. Většina českých rodin přišla z čáslavského a přeloučského kraje. Šlo o rodiny Barešů, Bednářů, Beranů, Boháčů, Čejků, Kalousků a Růžičků. Tyto rodiny dodnes v Peregu Mare žijí a každou neděli se scházejí v evangelickém kostele, který si v minulém století sami postavili. Kostel, který je jednou z dominant nevelké obce, byl slavnostně otevřen v roce 1960. Češi přišli do Peregu Mare především z ekonomických důvodů, protože tehdejší rakouská vláda chtěla zdejší zaostalou oblast kolonizovat, takže v Peregu Mare nabízela půdu a polnosti zadarmo. Češi v Peregu Mare zůstali až dodnes, v současné době žije v Peregu Mare 3,38 procent české národnosti z 1 625 obyvatelů.

DSC01958

Reformovaný kostel v Peregu Mare foto Černý tulipán


Česká škola a reformovaný kostel
Kromě evangelického kostela je v Peregu Mare také česká škola, která je přilepená na kostel. Stavba kostela a školy totiž začala ve stejném roce a to v roce 1942. Základní kámen byl položen v roce 1943 a návrh pro kostel a školu vyhotovil zdarma architekt Josef Kalousek z Aradu. Škola byla dokončena už v roce 1943 a dlouhou dobu sloužila jako církevní škola a modlitebna. Stavba kostela však byla pro nedostatek financí přerušena, takže na kostel si Češi museli ještě nějakou dobu počkat. Nakonec byl celý objekt dokončen v roce 1958. Celá církevní stavba byla dokončena pod vedením architekta Ladislava Dömötöra z Aradu a evangelického faráře Bedřicha Duška. Věž kostela je vysoká dvacet sedm metrů a zvon pochází z roku 1923. 30. října roku 1960 byl pak kostel slavnostně předán ke svému účelu a dodnes v kostela zní krásná čeština.

DSC01963

Katolický a Řeckokatolický kostel foto Černý tulipán


Další zajímavosti v Peregu Mare
Mezi další zajímavosti Peregu Mare patří místní hřbitov, který je společný pro všechny národnosti a náboženského vyznání, takže zde také najdete hodně náhrobků s českými jmény. Zajímavosti obce je rovněž velká a pestrá náboženská rozmanitost, protože kromě Českého reformovaného kostela, zde ještě stojí Rumunský pravoslavný kostel, římskokatolický kostel a kostel řeckokatolického vyznání.