Rumunsko

Temešvár II.

led 12 2016

V tomto druhém díle o Temešváru vás už zavedeme do některých památek města. Dnes to bude Rumunská pravoslavná katedrála a nezvyklý pomník, který připomíná krvavý začátek revoluce proti tvrdému komunistickému režimu.


Rumunská pravoslavná katedrála
Rumunská pravoslavná katedrála nelze v Temešváru přehlédnout. Jedná se o velkou sakrální budovu, která je jednou z nejnavštěvovanější památkou města. Katedrála však není nikterak stará. Stavba byla postavena v letech 1936 až 1946. Katedrálu najdete nedaleko řeky na jižním konci Piata Victoriei, což by se do češtiny dalo přeložit jako Vítězné náměstí. Budova má zvláštní architektonický sloh, jedná se totiž o neobyzantský moldavský styl. Oficiální název katedrály je Tří hierarchů, v rumunštině pak celý název zní Catedrala Ortodoxă din Timişoara o Catedrala Mitropolitană. Název Tří hierarchů je pro nás velmi netypickým názvem kostela, nicméně za tímto názvem se skrývají tři velcí církevní učitelé východu. Jedná se o Basileje Velikého, Gregora Theologa a Jana Zlatoústého. Celá sakrální stavba byla postavena podle návrhu architekta Ioana Traianescu. Do impozantního pravoslavného chrámu se vleze celkem 4000 lidí. Chrám má celkem jedenáct věží a nejvyšší věž měří úctyhodných 83,7 metrů. Interiér katedrály je bohatě vyzdoben. Za pozornost stojí zejména nádherný ikonostas, který má rozlohu 135 metrů čtverečních. Ikonostas byl vyroben z lipového dřeva. V přízemí chrámu je také nádherní sbírka ikon a církevního umění.


DSC06124

 Pravoslavná katedrála foto Černý tulipán

Pomník revoluce proti komunistickému režimu
Hned naproti katedrály najdete neobvyklý pomník revoluce proti komunistickému režimu, která začala v prosinci roku 1989 právě v ulicích Temešváru. Jednalo se o krvavou revoluci, protože během revoluce zemřelo přes tisíc lidí. První zmínku o revoluci najdete přímo u pravoslavné katedrály. Na zdi vedle vstupních dveří do katedrály je totiž dlouhý seznam se jmény a fotografiemi padlých. Samotný pomník, který najdete naproti katedrály, je zvláštní. Jedná se o velký kříž, který chce jakoby spadnout. Pomník je pak obklopen krásným květinovým záhonkem a bílými kamínky. Samotné Vítězné náměstí je tak pro všechny Rumuny symbolem revoluce proti hrůzné komunistické moci.

DSC06143

Pomník revoluce foto Černý tulipán