Řecko

Nejkrásnější pláže na ostrově Karpathos II.

srp 11 2015

Malý řecký ostrov Karpathos, které najdete přesně mezi jeho známějšími bratříčky Rhodem a Krétou, má toho hodně co nabídnout, co se týče nádherných pláží. V prvním článku jsme si představili mé dva favority, pláž Apellu a pláž v Lefkosu. V tomhle článku navštívíme další dvě pláže, kde rozhodně stojí za to se zastavit a vychutnat si krásy Řecka.

Pláž Kira Panagia

Kira Panagia (nebo také Kyra Panagia) není ani městečko nebo vesnička, pouze pláž. Není nijak velká, na šířku měří asi jen 150 metrů, zato půvabu a krásy si pro sebe pobrala opravdu hodně. Pokud zavítáte na Karpathos, uvidíte ji na všech pohlednicích, protože se stala jakýmsi symbolem ostrova. Najdete ji na východním pobřeží obklopenou strmými zelenými kopci, které ji chrání před větrem. Pláž má jemný písek, ve kterém občas narazíte na nějaký ten oblázek. Na malebnosti tomuto nenápadnému místu přidává také malý tradiční řecký kostelík se zářivě bílými stěnami a červenou kupolovitou střechou. Můžete k němu vystoupat po schůdcích a za odměnu se potěšit krásným výhledem na pláž. Právě odtud se fotí fotky na pohledy, takže si určitě nezapomeňte foťák.

Na Kiru Panagiu jezdí autobus z hlavního města Pigadie (když ale nejede dostatek lidí, máte smůlu – přesně tohle se stalo nám, a tak jsme místo toho zajeli na Apellu a rozhodně jsme nelitovali).

kira panagia

Nejznámější pohled na Kiru Panagiu - autor: Helga E. - commons.wikimedia.org

Pláže v Amopi

Amopi je menší klidné městečko, které leží hned v sousedství hlavního města ostrova Pigadia. Stačí tedy jen sednout v Pigadii na autobus a během patnácti minut jste tu. Stejně jako Lefkos má Amopi hodně členité pobřeží, najdete tu tedy pláží víc, protože jsou oddělené skalnatými výběžky do moře. Ať už si ale vyberete jakoukoli, určitě vás nezklame. Pláže v Amopi jsou totiž skvělé pro potápění a šnorchlování nebo třeba jen plavání. Křišťálově čistá a klidná voda odhaluje pod hladinou mnohé skály a útesy, na které můžete mnohdy vylézt a okolo kterých je možné pozorovat spoustu maličkých i větších ryb. Na břehu jsou samozřejmostí slunečníky a lehátka, která si můžete na celý den zaplatit, i malé příjemné taverničky s výbornou kuchyní a občerstvením. A pokud dáváte přednost oblázkové pláži nebo té písečné, v Amopi si přijdete na své, protože tu najdete oba typy pláží.

Amopi Karpathos

 

Jedna z pláží v Amopi - foto: autorka článku