Řecko

Olympos – vesnička, kde se zastavil čas

čec 16 2015

Řecký ostrov Karpathos sice není tak známý jako jeho sousedé Rhodos a Kréta, zato však za svými ostrovními sourozenci nijak nezaostává, co se týče přírodních krás slunného Řecka a zajímavých míst k návštěvě. Jedním z takových míst je i vesnička Olympos, kde jako by se zastavil čas.

Olympos je tradiční řeckou vesničkou, která se nachází v severní části ostrova. Jelikož je Karphatos malý ostrov, do Olymposu máte vlastně všude blízko. Od hlavního města Pigadie je vzdálený 58 kilometrů a je možné sem dojet lodí a poté pravidelnou autobusovou linkou nebo rovnou přímo autobusem z Pigadie.

olympos

Vesnička Olympos leží na úpatí hory - autor:CommonismNow - commons.wikimedia.org

Vesnička je zasazená do malebné krajiny mezi dvěma horami Profitis Ilias a Koryfi. Není tu nouze o dech beroucí přírodní scenérie, ani o atmosféru tradičního řeckého života a řeckou architekturu. Olympos dýchá starobylostí a křivolaké uličky vás vedou stále nahoru, protože vesnička byla vystavená na zvedajícím se úpatí hory. Po výstupu nahoru vás tedy čeká krásný výhled do krajiny.

Olympos má také bohatou historii, která sahá do přelomu 7. a 8. století. Tehdy se do hor uchýlili obyvatelé dvou příbřežních osad, kteří prchali před nájezdy pirátů a Saracénů. Od té doby je vesnička trvale osídlena a stále si zachovává známky tradičního řeckého života, který zde přetrvává i díky odlehlé poloze. Stále zde můžete zaslechnout místní dialekt a obyvatele v tradičních krojích. Žije zde asi 350 obyvatel, kteří se každodenně perou s nelehkými životními podmínkami. Jak však toto místo ovlivní turistický ruch, zůstává prozatím otázkou.

V Olymposu můžete obdivovat starobylé řecké kostelíky, kterých je tu hned několik. Nejznámějším je Ag. Triada, který se nachází na západním útesu hned vedle větrných mlýnů, které se zde zachovaly a stále ještě fungují.

Narazíte také na mnoho obchůdků se suvenýry. S sebou na památku si odvezte třeba výšivky, domácí tymiánový med či sušené bylinky. Výborný je i místní kváskový chléb, který zde pečou v kamenných pecích.

Do Olymposu už můžete díky nové silnici pohodlně dojet autem. Donedávna tu však byla jen cesta sjízdná s náhodnem na všechna čtyři kola.