Řecko

Klášter Vlacherna na Korfu

led 20 2015

Řecký ostrov Korfu láká turisty a milovníky slunce nejen svými přírodními krásami, ale také typickou řeckou architekturou bílých domů a sakrálních budov. Jedním z nejoblíbenějších staveb, které na Korfu žádný obdivovatel památek nevynechá, je i malebný klášter Vlacherna.

Klášter Vlacherna se nachází jen kousek od hlavního města ostrova Korfu Kerkyry. Leží na maličkém ostrůvku, který si celý zabírá pro sebe, u břehů poloostrova Kanoni, ke kterým ho pojí úzké přístavní molo. Klášter je sice neveliký, ale to hravě vyvažuje jeho krása a umístění. Hlavně při západu slunce si náhle připadáte jako v jiném, pohádkovém světě.

Vlacherna

Klášter Vlacherna a Myší ostrov - autor: Danel Solabarrieta - commons.wikimeida.org

Klášter Vlacherna byl postaven v 17. století pro komunitu jeptišek. Ty zde již nesídlí, klášter slouží spíše turistickým účelům a každý den jej navštíví stovky turistů. Kromě samotného kláštera můžete navštívit také kapli nebo Myší ostrov, maličký ostrůvek v blízkosti kláštera, kam se však dostanete pouze lodí. Myší ostrov je porostlý cypřišovým hájem a v jeho středu se nachází byzantská kaple postavená ve 13. století. Klášter Vlacherna spolu s Myším ostrovem se staly symbolem krás Korfu, velice často je najdete na pohlednicích a dalších suvenýrech. Ty si tu můžete také zakoupit přímo v klášteře nebo v kapli.

Poloostrov Kanoni je také velice oblíbený, především proto, že je z něj na klášter Vlacherna a Myší ostrov překrásný výhled. Je pojmenován podle kanónu, který tu zanechali Francouzi a který si zde stále můžete prohlédnout.

Vstup do kláštera Vlacherna není zpoplatněn, bohužel však zde narazíte na přehršel stánků se suvenýry, což trochu kazí zdejší nezaměnitelnou atmosféru. Na druhou stranu je to z pohledu místních logické – Vlacherna a Myší ostrov totiž patří k nejfotografovanějším místům na Korfu a tudíž se zde pohybuje spousta turistů ochotných zaplatit za nějakou tu památku z dovolené.

Přečtěte si další články s podobnou tématikou