Řecko

Achillion - letní sídlo císařovny Sisi

led 13 2015

Achillion patří mezi nejnavštěvovanější památky na řeckém ostrově Korfu, a není divu. Je malebný, umělecky cenný a rozhodně patří mezi povinnost pro milovníky památek, kteří zavítají na Korfu. Pojďme si o něm říct něco víc.

Achillion byl letním zámečkem rakouské císařovny Alžběty Bavorské (vy ji ale nejspíš budete znát pod přezdívkou Sisi). Byl postaven v neoklasicistním slohu v letech 1890 až 1891 jedním z italských mistrů architektů na místě bývalého sídla Vraila. Nachází se na pahorku, z kterého je krásný výhled do okolí, jen asi deset kilometrů od hlavního města ostrova Korfu Kerkyry.

Achillion

Achillion - autor: Hombre - commons.wikimedia.org

Císařovna Sisi trávila v Achillionu letní dny a jezdila sem odpočívat a obdivovat krásy Řecka. Řecko i řecké dějiny milovala – vždyť své letní sídlo pojmenovala po jednom ze svých nejoblíbenějších řeckých hrdinů Achillovi. V zahradách si můžete povšimnout sochy právě tohoto reka, měří okolo 11 a půl metru, takže ji určitě nepřehlédnete. Celý zámeček odráží císařovninu oblibu starořeckého umění, je vyzdoben mnohými uměleckými díly s antickou tematikou.

Když v roce 1898 císařovna Sisi zemřela v Ženevě následkem atentátu, Achillion zůstal po deset let opuštěný. Poté ho zakoupil císař Vilém II., pak ho ale na počátku 1. světové války zabavila řecká vláda a využívala ho jako vojenskou nemocnici. Po válce přešel Achillion do majetku státu. Pro zajímavost uveďme, že se tu natáčela bondovka Jen pro tvé oči.

Díky krásné lokaci zámečku Achillion uvidíte z tohoto vyvýšeného místa jak samotné Kerkyry, tak i pověstně tyrkysové moře a část pobřeží Korfu. K zámku jsou také přidružené krásné zahrady se spoustou soch, teras a květinových záhonů. Je to ideální místo k odpočinku a rozjímání. Říká se, že nejkrásnější jsou zahrady na jaře. Zahrada se táhne na terasách až dolů k moři.

Pokud se rozhodnete Achillion navštívit, prohlídka vás zavede jen do přízemí zámečku, kde si můžete prohlédnout kuřácký salonek, modlitebnu, přijímací místnost s galerií a jídelnu v renesančním stylu. Zámek má pro veřejnost otevřeno v letní sezoně denně od 8 hodin do 19 hodin. Vstupné v plné výši stojí 7 euro. 

Přečtěte si další články s podobnou tématikou