Řecko

Rhódský kolos

zář 27 2014

Pokud jste zavítali do hlavního města ostrova Rhodos (které nese mimochodem stejné jméno jako ostrov sám), pak jste určitě nevynechali návštěvu přístavu Mandraki. Na první pohled možná vypadá jako jakýkoli jiný přístav, pojí se s ním však mýtus (nebo pravdivý příběh?) o Rhódském kolosu.

Dodnes není úplně jisté, jestli Rhódský kolos skutečně existoval a jestli vypadal tak, jak ho v antických dobách popisovali. Říká se, že stál ve městě Rhodos, hlavním městě ostrova, v přístavu Mandraki, rozkročený, každou nohou na jiném molu a dole pod nohama mu do přístavu vjížděly lodě. Byla to obrovská bronzová socha řeckého boha slunce Hélia.

Socha z bronzu byla vysoká více než 300 metrů a neuvěřitelně těžká. V dávných dobách slovo kolossos označovalo jakoukoli sochu, to se však díky Rhódskému kolosu změnilo. Od té doby se tak nazývaly jen sochy obřích rozměrů.

Rhodský kolos - Mandraki

Zde stával rozkročený Rhódský kolos - autor fotografie: Markéta Růžičková

Rhódský kolos vznikal v letech 304 až 292 let před naším letopočtem. Jestliže tedy socha měřila přibližně 33 metrů a stavěla se po dvanáct let, každoročně vyrostla o pouhých 2,75 metru. To už o jejích monstrózních rozměrech hodně vypovídá. Obyvatelé ostrova Rhodos vystavěli Rhódský kolos jako poděkování bohu Héliovi za pomoc v boji proti Démétriovi Poliokétovi, který byl synem makedonského krále. Invaze na ostrov se naštěstí nezdařila a obyvatelé mohli za ukořistěné válečné vybavení vystavět největší sochu starověku, která se stala také jedním ze Sedmi divů světa.

Stavitelem Rhódského kolosu se stal Chárés z nedalekého neméně proslaveného městečka Lindos. Celých dvanáct let stavěl sochu tak, aby ji kromě lidí pomáhajících při stavbě nikdo jiný nespatřil. Když byla hotová, teprve poté ji odhalil obyvatelům ostrova. Jeho dílo se však nesetkalo s obdivem všech, někteří lidé si mysleli, že by Rhódský kolos mohl boha Hélia popudit a on by tak mohl potopit Rhodos do moře.

Rhódský kolos byl pravděpodobně zničen roku 226 před naším letopočtem při ničivém zemětřesení. Rozlomil se v kolenou a zůstaly po něm jen pozůstatky, které v přístavu stály do roku 653, kdy je uzmuli Arabové a nejspíš roztavili na bronz. Dnes zbylo po kolosu jen prázdné místo a spousta mýtů. V místě, kde nejspíš stál, dnes turisté obdivují dva sloupy, jeden s laní, druhý s jelenem, což jsou symboly ostrova Rhodos.