Řecko

Ostrov Santorini

bře 20 2014

Řecký ostrov Santorini patří k těm, na které jen tak nezapomenete. Určitě si při jméně ostrova vybavíte nádherné bíle natřené domky s kupolovitými modrými střechami a k tomu krásný výhled na křišťálově čisté moře – kdo by odolal?

Ostrov Santorini není nijak velký, má okolo osmdesáti kilometrů čtverečních, zato jeho původ je opravdu zajímavý. Santorini je totiž to, co zbylo po propadu sopky do moře, tedy několik stovek metrů okraje jejího kráteru. Možná i proto se vyplatí zvolit místo letecké dopravy trajekt, protože pohled na hlavní město Fira opravdu stojí za to – jako byste připlouvali do obrovského kráteru (což, jak už víte, je pravda).

Santorini je nejjižnějším ostrovem souostroví Kyklady. Vznikl vulkanickou činností, která ho velmi silně ovlivnila, jak dnes můžete vidět. Ostrov je zbytkem po výbuchu ostrova Théra, který se odehrál před patnácti sty lety před Kristem a který byl nejsilnějším té doby. Kromě pozůstalého kráteru tu po výbuchu zbyly také malé ostrůvky, například Palea Kameni a Nea Kameni (z nichž druhý jmenovaný je tvořený lávou). Jedna ze starších erupcí také inspirovala k legendě o potopení bájné vyspělé Atlantidy do moře.

Santorini

Krásy ostrova - autor: Danbu14 - commons.wikimedia.org

Santorini láká na krásné pláže, které jsou také značně ovlivněny sopečnou činností. Zabarvení písku či kamenů je velmi pestré – od černé, šedé, po červenou až bílou. Každá z nich je jiná a vhodná k různým činnostem, proto se raději přesvědčte, že nejste na relaxační pláži, když si chcete zasportovat.

Pro milovníky památek tu také není nouze o zajímavá místa. Oblíbené jsou ruiny starobylé Théry, archeologické muzeum ve Fiře se starověkými exponáty, klášter Profitis Ilias na stejnojmenné hoře, klášter sv. Mikuláše – nejstarší klášter na ostrově, hrad Skaros na nejsevernějším cípu Santorini, ostrov Nea Kameni, vykopávky v Akrotiri, kostel Episkopi Gonias z 11. století a mnohé další kostely v hlavním města Fira.