Řecko

Klášter svatého Jana na ostrově Patmos

pro 10 2013

Klášter svatého Jana se nachází na nádherném řeckém ostrově Patmos, který je součástí Dodekanéského souostroví. Tento malý řecký ostrov zabírá pouhých 39 kilometrů čtverečních, takže se rozhodně nejedná o žádný rozlehlý ostrov. I když Patmos není velký a rozlehlý ostrov, je místem zajímavých a nádherných památek, které rozhodně stojí na vlastní oči vidět. Klášter svatého Jana je jedním z nich.

Nádherný klášter

Dějiny tohoto krásného byzantského kláštera se začínají psát již v 11. století. Byl založen mnichem Christódoulosem, který pojmenoval tento klášter po svatém Janovi, který na tomto ostrově napsal poslední knihu Nového zákona Zjevení svatého Jana. Již z dálky vypadá tento klášter jako pohádkový hrad. Vysoké věže a mohutné opěrné pilíře působí opravdu majestátně.

Klášter není pěkný pouze zvenčí, ale také zevnitř. Uvnitř se totiž ukrývá velmi cenný církevní poklad, který z tohoto kláštera dělá velmi významné křesťanské poutní místo.

P7310106

Klášter svatého Jana foto Černý tulipán

Popis kláštera

Mezi nejcennější místnosti kláštera je považována klenotnice, která ukrývá více než dvě stě velmi cenných ikon a tři sta stříbrných předmětů. Nejcennější ikonou je ikona svatého Jana, která pochází z 12. století. Tato ikona je umístěna v hlavním kostele kláštera. Klenotnice opatruje i zakládající listinu z roku 1088, kterou zapečetil zlatem tehdejší byzantský císař Alexios I. Komnenos.

V celém rozsáhlém areálu je celkem deset klášterních kaplí. Tolik kaplí zde bylo postaveno proto, protože církevní zákon zakazoval sloužit mši vícekrát ze den ve stejné kapli. Aby mniši mohli sloužit více mší za den, museli si postavit další menší kaple. V Christódoulově kapli pak najdete hrob a stříbrný relikviář blahoslaveného Christódoula. V kapli Panagía pak pro změnu objevíte cennou fresku z 12. století, která má název Abrahámova pohostinnost.

P7310095

Ostrov Patmos foto Černý tulipán

Praktické informace

Klášter a klenotnice jsou přístupné veřejnosti. Vstupné se platí pouze do klenotnice, vstup do kláštera je zdarma. Klášter je situovaný na kopci, od přístavu je to zhruba čtyři kilometry. Z přístavu jezdí ke klášteru místní autobusy, které vás dovezou až k branám klášterního komplexu. Autobusy jezdí pochopitelně i zpátky, ovšem cestu zpět lze absolvovat i pěšky, což je nezapomenutelný zážitek, neboť máte před sebou překrásnou scenérii ostrova Patmos.