Řecko

Nejkrásnější pláže na Krétě

bře 30 2013

Kréta je největší řecký ostrov a skrývá spoustu nádherných míst. Stačí jenom vědět, kde je hledat. Pojďme si představit několik nejkrásnějších pláží, které zde můžete navštívit.

 

Balos – Karibik ve Středozemí

Balos je zátoka, kterou prostě musíte bezpodmínečně navštívit. Pravda, čeká vás asi šestikilometrová prašná cesta po úpatí pohoří plná kamenů a výmolů, kde se vám do cesty budou plést polodivoké kozy (které neuhnou z cesty, pokud jim nezaplatíte mýtné v podobě pamlsku – ten pocit, kdy vystoupíte z auta s houskou v ruce a začne se na vás řítit dvacetihlavé stádo koz je prostě k nezaplacení). Poté, co dorazíte na parkoviště, kde na vás čeká další stádo koz, které opět musíte uplatit, aby vás pustili na parkovací místo, se vydáte na pěší cestu. Ta trvá asi patnáct minut. Ale ve chvíli, kdy ze skály uvidíte zátoku Balos, okamžitě víte, že se to stoprocentně vyplatilo.
Laguna, která se nachází na poloostrově Gramvousa, se vyznačuje jemňoučkým bílým pískem, který má místy růžový nádech. Voda je zde mělká, prohřátá od sluníčka a čistá. Kombinace bílého písku a modré zátoky skutečně vyvolává asociaci s Karibikem. Dostat se sem můžete i výletní lodí.

P1010958

Zátoka Balos. Autor snímku Petr Christov.

Preveli – jediné místo s palmami na Krétě

Pláž Preveli se nachází kousek od známého klášteru Piso Preveli. Dostat se k ní můžete po pětikilometrové nezpevněné cestě (kterých je na Krétě poměrně dost), případně pěší stezkou přímo od kláštera (zde se ale připravte na poměrně náročný výšlap). Pláž Preveli je unikátní několika věcmi. Jednak se zde vlévá řeka přímo do moře. Pokud máte zájem, můžete nasednout na loďku a vydat se proti proudu. Za druhé zde najdete nádherné palmy, které nejsou na Krétě zas až tak obvyklé. Pláž je malinká, ale najdete na ní jen velmi málo turistů. Pláž je písečná, dno moře je však docela příkré a kamenité. Pokud chcete, můžete zajet do blízkého městečka Plakias, kde se nachází další krásná pláž.

 

Pláž Elafonissi

Elafonissi je další místo, které vám svým klidem a nadpozemskou krásou bude připomínat ráj. Bohužel je poměrně z ruky, nachází na nejzazším jihozápadě. Můžete se sem dostat autem nebo výletní lodí. Pláž je písčitá, vstup do moře velmi pozvolný, de facto se v něm můžete dobrouzdat až na nedaleký ostrůvek. Ten je zajímavý tím, že se zde odehrál hrůzný masakr během turecké okupace ostrova. Turci zde zavraždili téměř tisícovku žen a dětí, které se na ostrově schovávaly. Najdete zde památník, a to na nejvyšším bodě ostrova.