Rakousko

Pöchlarn a Oskar Kokoschka

led 06 2016

Pöchlarn je malé rakouské městečko, které se nachází u Dunaje v Dolních Rakousích. Obec proslavil především slavný rakouský malíř Oskar Kokoscha, který se zde v roce 1866 narodil.


Historické městečko
Pöchlarn je sympatické historické městečko, které najdete na pravém břehu řeky Dunaj. Město má v současné době necelých 4000 obyvatel. Město je sevřené středověkými hradbami a v jeho středu dominuje římskokatolický kostel, který byl postaven v pozdně gotickém stylu. Později byl kostel barokně upraven, takže dnešní podoba je barokní. Uvnitř kostela se nachází hlavní oltář se vzácným obrazem od J.M.Schmidta. Kostel stojí na místě, kde bylo v minulostí sídlo markraběte Rüdigera. Z historických památek stojí ještě za zmínku válcovitá věž Welserturm nebo malý renesanční zámeček.

DSC04884

Rodný dům O.Kokoschky foto Černý tulipán


Památník Nibelungů
V malém parku se nachází zajímavý Památník Nibelungů aneb Nibelungendenkmal, který byl vybudován v roce 1987. Památník tvoří šestnáct erbů, což je šestnáct míst, která jsou zmiňovaná v legendě o Nibelunzích. Tato bájná legenda taktéž vypráví o již jednou zmiňovaném markraběti zvaném Rüdiger von Bechelaren, který byl velmi pohostinný. Aby se tradice o Nibelunzích udržela, koná se v obci každé dva roky mezinárodní sympozium. Památník byl vytvořen podle návrhu Heinze Knappa a symbolizuje mír v Evropě.

DSC04883

V domě O.Kokoschky foto Černý tulipán


Pöchlarn a Oskar Kokoschka
Hlavním lákadlem Pöchlarnu je však rodný dům Oskara Kokoschky, který se zde narodil 1. března roku 1866. V rodném domě Oskara Kokoschky je umístěna stála expozice, která popisuje jeho velmi dlouhou uměleckou kariéru. Kokoscha žil ve svém rodném městě pouze jeden rok, protože hned roku 1867 se jeho rodina odstěhovala do Vídně. Jeho dlouhý život byl pak ve znamení neustálého stěhování, takže mimo jiné žil v Německu, Československu, Velké Británii, Spojených státech a Švýcarsku, kde roku 1980 umírá. Za svůj žil namaloval velké množství obrazů, které jsou známé svou barevností a deformací figur. Rodný dům v Pöchlarn je veřejnosti přístupný od května do října. Vstupné pro dospělého návštěvníka je 5 euro, snížené pak 3,50 euro. Rodný dům Oskara Kokoschky přehledným způsobem mapuje jeho dlouhý život a zpřístupňuje některá jeho díla, která jsou zapůjčená ze soukromých sbírek.