Rakousko

Koncentrační tábor Mauthausen

říj 08 2015

Koncentrační tábor Mauthausen se nachází asi dvacet pět kilometrů od rakouského Lince. Koncentrační tábor je od centra obce v Mauthausenu vzdálen zhruba tři kilometry.


Smutná, ale velmi poučná historie
Turistický výlet do koncentračního tábora v Mauthausenu nepatří mezi radostné a optimistické zážitky, nicméně můžete zde získat velmi silný a emocionální zážitek, protože na historii se nesmí zapomínat. Obec Mauthausen se navíc nachází na frekventované Dunajské cyklostezce, takže zajížďka do koncentračního tábora vám z této cyklostezky nezabere příliš mnoho času. V areálu koncentračního tábora jsou placené a neplacené sekce, takže pokud se chce někdo jenom na krátkou chvíli zastavit, může se například zadarmo projít Veřejným Památníkem Mauthausenu, kde je k vidění celá řada národních pietních soch a památníků. Veřejný Památník Mauthausen byl poprvé veřejnosti zpřístupněn již na podzim roku 1949.

DSC04689

Koncentrační tábor Mauthausen foto Černý tulipán


Zrestaurované budovy
V koncentračním táboře v Mauthausenu jsou také zachovány hlavní klíčové budovy a místnosti. Tato část koncentračního tábora je však už placená, takže po zaplacení vstupného můžete do nejdůležitějších budov tábora vstoupit nebo do nich nahlédnout. Za pozornost stojí zejména nechvalně známá dezinfekční místnost a plynová komora. V rozlehlém areálu tábora jsou rovněž zachovány baráky, ve kterých vězni z celé Evropy spali. Z dalších budov, které se zachovaly, je potřeba zmínit mohutnou Vstupní bránu, která byla jediným přístupem do tábora zajišťovací vazby.

DSC04693

Koncentrační tábor Mauthausen foto Černý tulipán


Komentované prohlídky
Každý den probíhá v areálu tábora několik zasvěcených prohlídek v anglickém a německém jazyce. Vstupné do placeného areálu stojí 2 euro. Komentované prohlídky se však mohou zúčastnit pouze děti starší čtrnácti let. Otevírací doba Památníku je v letních měsících od 9.00 do 17.30, v pondělí je zavřeno. Zdarma se zde můžete podívat na film, který je promítán každou celou hodinu od 9 do 15 hodiny v němčině, francouzštině, angličtině a italštině. Zdarma si také můžete prohlédnout stále výstavy „Koncentrační tábor Mauthausen 1938– 1945" a „Místo činu Mauthausen – Hledání stop" v bývalé budově „Revíru". V návštěvnickém centru lze rovněž zakoupit zajímavou a poučnou odbornou literaturu v různých jazycích. V návštěvnickém centru je také v provozu malý bufet.