Rakousko

Katedrála sv. Štěpána ve Vídni

čec 28 2015

Jednou z nejpozoruhodnějších staveb v rakouské metropoli Vídni je bezesporu katedrála svatého Štěpána. Je natolik známá, že se dokonce stala neoficiálním symbolem tohoto krásného města. Pojďme si o ní říci více.

Katedrála svatého Štěpána (německy se jí říká Stephansdom) je nádhernou ukázkou gotického dědictví Rakouska. Kromě toho, že se u ní rád zastaví každý turista a milovník architektury, je katedrála také sídlem biskupa.

V roce 1137 se na místě, kde dnes katedrála stojí, začal stavět románský kostel, který byl vysvěcen o deset let později. Tehdy stál na okraji města za městskými hradbami, dnes však katedrálu naleznete v centru Vídně. V současnosti však už nic z tohoto původního kostela nezbylo.

katedrála svatého štěpána

katedrála svatého Štěpána - autor: Bwag - commons.wikimedia.org

V následujících stoletích se ke stavbě kostela postupně přistavovaly různé další části, které nesou rozdílné znaky architektonických slohů, od románského po gotický. Ve 14. století se vévoda Rudolf IV. Habsburský přičinil o to, aby byl kostel povýšen na kolegiátní, to vše s cílem pozvednou význam Vídně, která stále neměla biskupství. Stavební práce pokračovaly i v 15. stoletím, tehdy se ze stavby stal biskupský kostel. Když se středověk přehoupl v novověk, katedrála získala nové přístavky, tentokrát s prvky barokního slohu.

Ke konci druhé světové války to už vypadalo, že katedrála přežije bez úhony, nakonec se ani ona nevyhnula zničení. V roce 1945 zde vypukl požár a katedrála byla značně poškozena. Naštěstí však po válce započala rekonstrukce a v roce 1952 byla katedrála znovu otevřena pro veřejnost.

Dnes je katedrála svatého Štěpána nejznámější stavbou ve Vídni a nejznámější gotickou stavbou Rakouska. Určitě ji zajděte navštívit. Je otevřená od pondělí do soboty od 6 hodin ráno do 10 hodin večer a o nedělích a o svátcích od 7 hodin ráno do 10 hodin večer. Pokud máte zájem o komentovanou prohlídku, navštivte katedrálu od pondělí do soboty mezi 9 a půl 12 hodinou dopoledne a mezi jednou a půl pátou hodinou odpoledne nebo mezi jednou hodinou a půl pátou odpoledne v neděli či o svátcích.