Rakousko

Lázeňský Puchberg

dub 06 2015

Puchberg am Schneeberg je malé městečko, které se nachází v okrese Neunkirchen v Dolních Rakousích. V městečku, které má okolo 2644 obyvatel, se nacházejí klimatické lázně. Od Vídně je obec Puchberg vzdálená zhruba 58 kilometrů.


Rozlehlá obec s nádhernou přírodou
I když Puchberg nemá příliš mnoho obyvatel, jedná se o velmi rozhlehlou obec, která má plochu 83,11 kilometrů čtverečních. V tomto směru je to jedna z největších obcí v Dolním Rakousku. Toto není zdaleka jediný primát obce, na území obce se totiž ještě nachází nejvyšší bod obce. Jedná se o kopec Klosterwappen, který měří 2076 metrů nad mořem a je nejenom hlavním vrcholem obce, ale zároveň se jedná o nejvyšší horu Dolního Rakouska.

neziderské jezero 132

Místní muzeum foto Černý tulipán


Malý pohled do dějin obce
O raných dějinách Puchbergu toho víme velmi málo. Název městečka je doložený z roku 1260 Eberhardem von Puchberchem. Teprve až v 18. a 19. století dochází k většímu osídlovaní Puchbergu. Na konci 19. století se začíná vzmáhat cestovní ruch. Vděčí za to především horské železnice, která se otevřela 15. dubna roku 1897. Od té doby začíná cestovní ruch sílit. V současné době se jedná o jedno z nejnavštěvovanějších míst Dolního Rakouska. Proč tomu tak je? Puchberg am Schneeberg je velmi atraktivní místo s krásnou přírodou a především skvělými klimatickými lázněmi.

neziderské jezero 150

Místní železnice foto Černý tulipán


Turistické zajímavosti
Když se v Puchbergu zastavíte, určitě se zde nebudete nudit. V obci je například zajímavé Muzeum Schneeberg, kde jsou k vidění historické předměty místní řemeslnické výroby i předměty běžného použití. Uvidíte zde například historickou kuchyň nebo obuvnickou dílnu. Jelikož se v obci nachází železniční stanice, nechybí zde také Železniční muzeum, které je přímo na stanici horské železnice. Ve stálé expozici zde najdete výstavu o železnici a dějinách horské železnice, která byla navržena svazem pracovníků železnice – místní skupiny Puchberg.
V obci je rovněž galerie, která se jmenuje VOKA. Jedná se o galerii, kde má zároveň ateliér místní umělec a malíř Rudolf Vogl. Lázeňský park, který má rozlohu okolo jednoho hektaru je situován nedaleko stanice horské železnice. Hlavní atrakcí parku je uměle vytvořený rybník, který má uprostřed fontánu. Kolem rybníku je pak vytvořena cestička s množstvím laviček.