Rakousko

Historické městečko Weitra

pro 16 2014

Historické městečko Weitra se na mapě Rakouska nachází v oblasti Waldviertel přibližně 13 km od hranic s Českou republikou. Město Weitra má na svém území hned několik pozoruhodných historických památek v čele s renesančním zámkem z 16. století.


Krátká historie města
Weitra má sice něco málo přes 2 800 obyvatel, přesto má na svém území velké množství historických památek. Původ města se totiž datuje na začátek 13. století, kdy byla obec založena rakouským šlechticem Hadmarem II. V minulosti město patřilo k českému království, takže v českém jazyce se tomuto místu říká Vitoraz. Po roce 1278 však město připadlo rakouským Habsburkům. Vedle šlechtického rodu Habsburků se o rozkvět města postarali Fürstengberkové, kteří se stali pány města od roku 1607. Fürstengberkové pak město již nikdy neopustili a bydlí zde dodnes. V současnosti jim například patří místní renesanční zámek, který se hrdě vypíná nad celým městem.

DSC00115

Hlavní náměstí foto Černý tulipán


Městečko plné památek
Hlavní centrum města se nachází na náměstí, kde uprostřed stojí radnice, která je v letních měsících ověnčená krásnými květinami. Historické domy na náměstí vytvářejí velmi kultivované a příjemné prostředí. Všechny domy září pastelovými barvami a jde vidět, že obec se o historické domy pečlivě a svědomitě stará. Jeden z nejkrásnějších domů je pak pravděpodobně dům se sgrafity, který pochází z renesanční doby. Radniční budova z konce 19. století nese rovněž prvky pozdní italské renesance. Zajímavostí náměstí je pak historická cisterna, která je naproti domu č. 55. Ze sakrálních staveb stojí za povšimnutí barokní kostel svatého Petra a Pavla a bohatě zdobený sloup svaté Trojice z 18. století.

DSC00116

Historické domy foto Černý tulipán


Slavná pivovarnická tradice
Weitra má na svém kontě ještě jeden primát. Jedná se totiž o nejstarší pivovarnické město v Rakousku, takže čeští turisté by měli zbystřit pozornost. V době největší slávy zde bylo třicet tři občanských a jeden panský pivovar. Místní pivní mok můžete ochutnat i dnes, stačí, když kupříkladu zavítáte do malého domácího pivovaru, který se jmenuje Brauhotel Weitra. Zde můžete ochutnat místní zkalené černé pivo. Na zámku je pak Muzeum piva, kde se dozvíte všechno podstatné o dějinách pivního moku na území města.