Rakousko

Egon Schiele a Tulln

pro 04 2014

Rakouský malíř Egon Schiele je v České republice velmi známý a populární, protože velmi často tvořil a pobýval v Českém Krumlově. Rodištěm Egona Schieleho je však rakouské městečko Tulln, které se nachází ve spolkové zemi Dolní Rakousy.


Muzeum Egona Schieleleho v Tullnu
Bylo by divné, kdyby v rodišti tohoto známého představitele expresionismu nebylo muzeum. Muzeum Egona Schieleho v Tullnu je navíc známé tím, že vystavuje jako jediné na světě ranou tvorbu Egona Schieleho, který se v Tullnu narodil 12.června roku 1890.
Malíř Egon Schiele je pravděpodobně nejznámější rakouský malíř, který maloval a tvořil v Dolním Rakousku. Stopy, které svérázný malíř v Dolním Rakousku po sobě zanechal, jsou mnohé. Za všechny uveďme aspoň rodnou světnici, která se nachází na vlakovém nádraží v Tullnu nebo prostou celu v obci Neulengbach, ve které Egon Schiele nějakou dobu neoprávněně pobýval, protože byl obviněn ze svádění jedné místní nezletilé dívenky.

DSC00541

Muzeum E.Schieleho foto Černý tulipán


Popis Muzea Egona Schieleho
Muzeum Egona Schieleho najdete v Tullnu na ulici Donaulände 28. Zde město Tulln nechalo svému slavnému rodákovi vybudovat zajímavé muzeum. Budova byla v minulosti využívaná jako okresní věznice. Nyní však slouží jako muzeum, které se podrobně zabývá především začátky Egona Schieleho, které nechávají nahlédnout do duše tohoto velmi svérázného umělce, který byl nejenom dobrým malířem, ale také rytcem a kreslířem. Muzeum vystavuje zhruba šedesát jeho raných olejomaleb, skic a akvarel. Vedle jeho tvorby můžete v muzeu rovněž vidět i staré fotografie a dokumenty o pohnutém životě Egona Schieleho. Mezi zajímavé exponáty muzea patří i hračky, s kterými si malý Egon Schiele hrál. K vidění je například jeho oblíbená železnice, hrací auta nebo horkovzdušné balóny.

DSC00544

Muzeum E.Schieleho foto Černý tulipán


Praktické informace
Muzeum Egona Schieleho je otevřeno od úterka do neděle od 10 do 17 hodiny. Přes zimu je muzeum zavřené, otevírá se vždy prvního dubna. Vstupné pro dospělého činí 5,50 euro, děti pak zaplatí 3,50 euro.

Rodný dům Egona Schieleho
V Tullnu je ještě k vidění rodný dům Egona Schieleho, který najdete na místním vlakovém nádraží. Zde malý Egon Schiele bydlel, protože jeho otec byl přednostou zdejší vlakové stanice.